Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Sztolnie i Kopalnie
Województwo: Dolnośląskie
Miejscowość: Złoty Stok
Strona Internetowa: kopalniazlota.pl
GPS: N: 50°26'23.46", E: 16°52'29.23"
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Kopalnia Złota w Złotym Stoku - panorama
Złoty Stok to miasto w województwie dolnośląskim, położone u podnóża północnych stoków pasma Gór Złotych w bezpośredniej bliskości czeskiej granicy. Główną atrakcją turystyczną jest tu udostępniona dla turystów w 1996 roku dawna Kopalnia Złota i Arsenu. Historia górnictwa w Złotym Stoku ma przeszło 1000 letnią tradycję. Najstarsze ślady eksploatacji kruszców pochodzą z X wieku. Niespełna cztery stulecia później osada górnicza uzyskała prawa miejskie a w 1491 roku Złoty Stok otrzymał rangę Wolnego Miasta Górniczego. Wtedy też nastąpił tu gwałtowny rozkwit górnictwa. W 1507 roku utworzono w mieście mennicę w której zaczęto bić złote monety. W Złotym Stoku działało wówczas prawie 200 kopalni i 20 hut w których wytwarzano około 8% całej europejskiej produkcji złota. Po wyczerpaniu się złota w kopalni rozpoczęto wydobycie rud arsenowych z których wytwarzano arszenik. Miejscowe legendy głoszą, że arszenikiem wyprodukowanym w Złotym Stoku podtruwany był sam Napoleon Bonaparte. Przez stulecia wydrążono tu w sumie około 300 km szybów i sztolni które rozmieszczone są na 21 poziomach. Szacuje się, że w przeciągu całego okresu w jakim funkcjonowała kopalnia wydobyto to około 2 mln ton rudy, z której wytworzono około 16 ton czystego złota i 125 tysięcy ton arszeniku. Swoją szlachetność złoto zawdzięcza faktu, że począwszy od wydobycia, a skończywszy na ostatecznym wyrobie, pozostaje ono wciąż błyszczącym metalem (nie wchodzi ono w reakcje z prawie każdym istniejącym w naturze innym pierwiastkiem). Dla turystów przygotowana została w kopalni blisko półtora kilometrowa podziemna trasa turystyczna. Prowadzi ona dwoma dawnymi chodnikami: Sztolnią Gertura i Sztolnią Czarną. W kopalni zobaczyć możemy m in. ekspozycję muzealną obrazującą historię wydobycia złota, narzędzia górnicze i hutnicze, piece muflowe, płukalnię złota, wystawę lamp górniczych oraz jedyny znajdujący się na terenie Polski podziemny wodospad.

Kopalnia Złota w Złotym Stoku - Plan

Trzy Mosty
Wiodąca do kopalni ulica Złota od 1920 roku stanowiła główny drogowy szlak komunikacyjny łączący kopalnię z miastem. Aby poprawić i usprawnić transport urobku, wzdłuż ulicy poprowadzono trasę kolejki wąskotorowej - dostarczającej urobek bezpośrednio z kopalni do łamacza, a z łamacza do zakładu wzbogacania rudy, który znajdował się w północnej części miasta. Z tego powodu nad płynącym Złotym Potokiem wybudowano aż trzy mosty: jeden drogowy i dwa kolejowe.
Ceny biletów
- normalny -17 PLN
- ulgowy - 14 PLN
Godziny otwarcia
Kopalnia czynna jest codziennie
- od kwietnia do października - godz.: 9:00-18:00
- od listopada do marca - godz.: 9.00-17.00
Zdjęcia [14]
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 1083
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 1084
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 1401
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 992
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 1113
Kopalnia Złota w Złotym Stoku
Sztolnie i Kopalnie carston· 1011
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W dwudziestoleciu międzywojennym budowany był swoisty Kult Józefa Piłsudskiego. Polegał on głównie na przypisywaniu Piłsudskiemu cech genialnego dowódcy, wybitnego stratega oraz wizjonera. Osobą, która także żywiła wielki szacunek i podziw dla marszałka był sam wódz III Rzeszy - Adolf Hitler. W 1935 roku w dniu pogrzebu Piłsudskiego flagi państwowe w Rzeszy na znak żałoby opuszczono do połowy masztu. Hitler uczestniczył we mszy świętej na cześć marszałka, jaka odprawiona została 18 maja 1935 roku w katedrze św. Jadwigi w Berlinie. Wzięli w niej udział także icznie wysoko postawieni przedstawiciele NSDAP i Wehrmachtu. Na początku II wojny światowej w 1939 roku po zdobyciu przez wojska niemieckie Krakowa, Hitler rozkazał wystawić straże honorowe przed grobem Piłsudskiego.
Reklama
Polub nas