Hameln - panorama

Hameln to miasto w północnych Niemczech, położone nad rzeką Wezerą na Pogórzu Wezerskim. Jego początki sięgają IX wieku, kiedy to w miejscu obecnego miasta założony został klasztor. Wkrótce potem wokół niego zawiązała się niewielka wioska, która z czasem rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Prawa miejskie Hameln uzyskał w XII wieku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Na przełomie XV i XVI wieku miasto było członkiem Hanzy, związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej. Ciężki okres Hameln przeżywało w czasie II wojny światowej kiedy to w wyniku alianckich nalotów bombowych zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Po wojnie Hameln utworzono więzienie, w którym wykonano ponad 200 wyroków śmierci na niemieckich zbrodniarzach i zbrodniarkach wojennych skazanych m in. w procesie norymberskim.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Hameln stanowi malowniczy rynek (Markt) na środku którego wznoszą się dwa okazałe budynki. Pierwszym z nich jest wybudowany na początku XVII wieku w stylu renesansu wezyrskiego Dom Weselny (Hochzeitshaus), drugi zaś to okazały gotycki kościół św. Mikołaja (Marktkirche St. Nicolai). Od placu w kierunku wschodnim odbiega Osterstrasse - najbardziej reprezentatywna ulica miasta. Pozostałe ważne zabytki Hameln to m.in. katedra św. Bonifacego (Münster St. Bonifatius), XVI wieczny Stiftsherrenhaus, barokowy kościół garnizonowy (Garnisonkirche), wybudowany w 1602 roku renesansowy Dom Szczurołapa (Rattenfängerhaus) oraz liczne szachulcowe kamienice mieszczańskie. W centrum natrafić można na charakterystyczne ślady szczurów, które wskazują drogę do największych atrakcji turystycznych w mieście.

Legenda o szczurołapie z Hameln

Według jednej z miejscowych legend w 1284 roku Hameln nawiedziła niespotykana dotąd plaga szczurów. Wynajęty przez mieszkańców za 100 dukatów szczurołap za pomocą muzyki płynącej z cudownego fletu wywabił szczury, które następnie utopiły się w odmętach Wezery. Gdy po wykonanej pracy odmówiono szczurołapowi obiecanej zapłaty za pozbycie się gryzoni, ten w podobny sposób wyprowadził w nieznane wszystkie dzieci z Hameln (nikt już potem ich więcej nie widział). W mieście pozostała zaledwie dwójka maluchów, jedno niewidome, a drugie głuche, nieczułe na grę czarodzieja. Po dziś dzień nie wiadomo jaka jest geneza tej smutnej legendy. Przypuszcza się, że inspiracją mogła być dziecięca krucjata z 1212 roku, kiedy to do Ziemi Świętej wysłano chrześcijańskie dzieci, by z ich pomocą osiągnąć, to czego nie udało się zbrojnym wyprawom krzyżowym. Jak wiadomo większość dzieci zginęła, a pozostałe trafiły do niewoli. Podanie ludowe o Szczurołapie z Hameln spisane zostało m.in. przez braci Grimm i przetłumaczone na 30 języków świata. Obecnie stanowi ono znak rozpoznawczy miasta i świetny magnes przyciągający wielu turystów. W centrum praktycznie na każdym kroku kupić można "szczurze" pamiątki, a w okresie letnim (od połowy maja do połowy września) w każdą niedzielę na rynku odgrywana jest legenda ze szczurołapem w barwnym płaszczy w roli głównej.

mail