Rennes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
Populacja: 209 613
Powierzchnia: 50 km²
GPS: N: 48°6'42.34", W: 1°40'48.96"
Rennes
Rennes - panorama
Rennes to miasto w północno-zachodniej Francji (stolica Bretanii), położone u zbiegu rzek Vilaine i Ille. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada (Condate) należąca do celtyckiego plemienia Redonów. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Z tamtego okresu do czasów obecnych zachowały się tu pozostałości łaźni oraz fragmenty murów obronnych. Świadczy to o tym, że już wtedy znajdował się tu znaczący ośrodek miejski. Po upadku Cesarstwa miasto zostało włączone do Księstwa Bretanii, stając się w XI wieku jego stolicą jednocześnie pozostając cały czas w rywalizacji o to miano z pobliskim Nantes. Na początku XIV wieku przeprowadzona została pierwsza większa rozbudowa miasta, w czasie której zburzone zostały dawne obwarowania miejskie. W 1491 roku w Rennes odbyły się zaręczyny Anny Bretońskiej (1477-1514) z królem Francji - Karolem VIII, po których nastąpił ślub którego konsekwencją było przyłączenie Bretanii do Królestwa Francji. W 1720 roku Rennes zostało nawiedzone przez pożar, który doszczętnie zniszczył całe średniowieczne centrum miasta (większość zabudowy była wówczas drewniana ). Ogień oszczędził jedynie gmach Parlamentu Bretanii (Palais de Justice) oraz kilka uliczek. Po pożarze miasto zostało praktycznie w całości zbudowane od nowa, dlatego większość Rennes stanowi dziś głownie XVII i XVIII wieczna klasycystyczna zabudowa.

Zwiedzanie
Jedną z najbardziej charakterystycznych budowli Rennes jest usytuowana w najstarszej części miasta okazała rzymskokatolicka katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre). Jej budowa rozpoczęta została w połowie XVI wieku i ciągnęła się przez blisko 150 lat. We wnętrzu świątyni warto zwrócić uwagę na XVI wieczny pozłacany drewniany flamandzki ołtarz. Kolejnym interesującym zabytkiem jest usytuowany w pobliżu rozległego placu ratuszowego (Place de la Mairie) wczesnobarokowy gmach Parlamentu Bretanii (Palais de Justice). Rezydencja ta wzniesiona została w latach 1618-1655, który obecnie stanowi jedną z najstarszych budowli miasta. Pozostałe ważne zabytki Rennes to m.in. barokowy ratusz, klasycystyczny budynek teatru, barokowa bazylika Najświętszego Zbawiciela (Basilique Saint-Sauveur) oraz neogotycki kościół św. Aubina (Église Saint-Aubin).
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas