Nantes to miasto w zachodniej Francji, położone nad rzeką Loarą w pobliżu jej ujścia (koło 50 km) od Oceanu Atlantyckiego. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych kiedy to znajdowała się tu galijska osada zwana Namnètes. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy rozwinęli ją w większy ośrodek handlowy. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i niszczone przez Wikingów. Po jednym z takich najazdów udało im się nawet zając Nantes na jakiś czas. Korzystne położenie u ujścia Loary do oceanu sprzyjało rozwojowi miasta, które w 937 roku na rozkaz ówczesnego hrabiego Vannes - Alana II Krzywobrodego zostało podniesione do rangi stolicy Bretanii. W okresie średniowiecza Nantes przez wieli rywalizowało z pobliskim Rennes o status najważniejszego ośrodka w regionie. W 1598 roku ówczesny król Francji - Henryk IV Burbon (1553-1610) podpisał w Nantes słynny akt prawny zwany edyktem nantejskim, który wprowadził w kraju tolerancję religijną oraz przyczynił się do zakończenia trwających wówczas wojen. W kolejnych wiekach miasto prosperowało m.in. dzięki handlowi niewolnikami, cukrem, kawą oraz bawełną pozostając przez pewien czas jednym z największych francuskich portów z flotą kupiecką liczącą 2,5 tysiąca statków. Obecnie Nantes jest siódmym co do wielkości ośrodkiem miejskim we Francji. Mimo, że miasto stanowi historyczną stolicę Bretanii, to po reformie administracyjnej jaka przeprowadzona została w 1972 roku nie przynależy już do tej krainy.
Zwiedzanie
Jednym z najciekawszych zabytków Nantes jest znajdujący się w samym sercu miasta monumentalny zamek książąt Bretanii (Château des ducs de Bretagne). Budowla ta wzniesiona została w XIII wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w połowie XV wieku. Swój największy okres świetności zamek przeżywał za czasów księżnej Anny Bretońskiej (1477-1514), żony Karola VIII i Ludwika XII z dynastii. W zamkowej kaplicy odbył się ślub wspomnianej księżnej z Ludwikiem XII Walezjuszem. Obecnie w jego murach mieści się Muzeum Historyczne. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wybudowana w latach 1434-1891 gotycka katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre-et-Saint-Paul) z renesansowym grobowcem Franciszka II Bretońskiego, XVII wieczny kościół św. Krzyża (Église Sainte-Croix), XIX wieczna Bazylika Notre-Dame, neoklasycystyczny budynek Muzeum Sztuk Pięknych, wybudowany w XIX wieku głównie ze szkła i stali Pasaż Pommeraye (najważniejsza galeria handlowa w mieście) oraz gotycki dom kapituły.
Ciekawostki
- W 1828 roku w Nantes urodził się słynny francuski pisarz Juliusz Gabriel Verne, który uważany jest za jednego z protoplastów fantastyki naukowej. Jego najbardziej znane książki to m.in. Podróż do wnętrza Ziemi, Dzieci kapitana Granta, 20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi, W 80 dni dookoła świata czy Tajemnicza wyspa. W mieście przy ulicy 3 Rue de l'Hermitage w okazałej XIX wiecznej kamienicy znajduje się poświęcone mu muzeum (Musée Jules Verne). Goście obejrzeć mogą tu liczne dokumenty, rękopisy i pamiątki związane z pisarzem oraz pierwsze wydania jego najbardziej znanych książek.