Zamek w Feldioara (Cetatea Feldioarei)

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Braszów
Miejscowość: Feldioara
GPS: N: 45°49'13.00", E: 25°36'22.00"
Zamek w Feldioara
Zamek w Feldioara - panorama

Feldioara to niewielka miejscowość w środkowej Rumunii, położona na lewym brzegu rzeki Aluty, około 15 km w kierunku północnym od Braszowa. Jedną z ciekawszych atrakcji miasta są znajdujące się na wschodnich rubieżach miasteczka na szczycie malowniczego wzgórza ruiny średniowiecznego zamku obronnego (Cetatea din Feldioara). Warownia ta wzniesiona została w XIII wieku przez członków Zakonu Szpitala Najświętszej Marii Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, znanego także pod nazwą zakon krzyżacki, którzy zaproszeni zostali tu by ochraniać południowo-wschodni rejon ówczesnego Królestwa Węgier w razie ataków plemion Połowców i Pieczyngów. Tutaj też znajdowała się ich główna siedziba. Wkrótce potem podjęli oni starania o uwolnienie się od lennej zależności od Węgier i stworzenie swojego państwa, za co król przegnał ich z Siedmiogrodu jeszcze w tym samym wieku. Po odejściu krzyżaków twierdza została przejęta przez miejscową ludność saską. Na przestrzeni wieków zamek był wielokrotnie najeżdżany i niszczony. W 1430 roku zniszczyli go Turcy, a w 1612 oddziały siedmiogrodzkiego księcia Gábora Bethlena (1580-1629). Przez jakiś ruiny wykorzystywane były jako magazyn, jednak ostatecznie w XVIII wieku zostały definitywne opuszczone. Z murów twierdzy rozpościera się malowniczy widok pobliskiego Braszowa oraz południowych Karpat. Odwiedzając Feldioarę warto także obejrzeć znajdujący się w samym sercu miasteczka okazały średniowieczny kościół obronny (Biserica fortificată din Feldioara). Świątynia ta wzniesiona została pod koniec XIII wieku, a swój obecny warowny kształt uzyskała w czasie gruntowej przebudowy jaka przeprowadzona została wiek później przez niemieckich kolonistów (nazwanych później Sasami).

Ciekawostki

  • W czasie średniowiecza Feldioara nosiła nazwę Marienburg (Malbork). Nie jest to zbieg okoliczności, ponieważ osada ta stanowiła w owym czasie siedzibę zakonu krzyżackiego. Obecna nazwa zaś pochodzi od węgierskiego słowa Földvár które oznacza "zamek nad błotem".

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1916 roku król Ferdynand I Hohenzollern-Sigmaringen ustanowił najwyższe rumuńskie odznaczenie wojskowe jakim jest Order Michała Walecznego (Ordinul Mihai Viteazul).
Polub nas