Nicea - panorama

Nicea to miasto w południowo-wschodniej Francji, położone nad brzegiem Morza Śródziemnego, na słynnym Lazurowym Wybrzeżu. Jest to także piąte co do wielkości miasto kraju oraz popularny nadmorski kurort. Początki Nicei sięgają 400 roku p.n.e. kiedy to koloniści greccy z Massalii założyli tu jedną ze swoich osad. Dwa stulecia później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy wybudowali tu miasto zwane Cemenelum. Wraz z upadkiem Cesarstwa przygasła także świetność świetność miasta które wkrótce zostało definitywnie opuszczone i popadło w ruinę. Jakiś czas później na jednym z okolicznych wzgórz książęta prowansalscy wybudowali warowny zamek (Colline du Château) wokół którego z biegiem czasu zawiązała się osada. Władali oni warownią aż do XIV wieku, kiedy to w wyniku intryg polityczno-rodzinnych dostała się we władanie książąt Saubadii. W ich rękach miasto pozostawało aż do 1860 roku, kiedy to stało się częścią Francji. Od tego momentu rozpoczął się dynamiczny rozwój małego dotąd miasta. Powstało wiele nowych budowli oraz nadmorskich hoteli, a samo miasto przeistoczyło się w znany ośrodek wypoczynkowy i uzdrowisko do którego zaczęła zjeżdżać śmietanka towarzyska z całej Europy. Do rozwoju Nicei w znacznej mierze przyczynili się także angielscy kuracjusze, którzy pod koniec XVIII wieku kupowali w okolicy ziemię i wznosili piękne wiktoriańskie rezydencje. W XIX wieku dla odmiany miasto zostało zdominowane przez rosyjską arystokrację. Bywała tu nawet sama carowa Maria Fiodorowna (1847-1928). Atrakcyjne położenie Nicei pomiędzy niezwykle czystymi wodami Morza Śródziemnego, a pasmem gór oraz królujące przez większą cześć roku słońce zaprasza wręcz do plażowania oraz kąpieli. Korzystny miejscowy mikroklimat od dawien dawna wykorzystywane jest także do leczenia chorób układu oddechowego. Miasto uznawane jest za stolicę Lazurowego Wybrzeża. Na wczasowiczów czeka tu niezliczona ilość przepięknych plaż, liczne puby, restauracje oraz otwarte do białego rana dyskoteki. W sezonie letnim z portu w Nicei codziennie wypływają promy wycieczkowe do pobliskiej Marsylii, Tulonu, na Korsykę oraz kilku pobliskich portów Włoskich.

Zwiedzanie

Nicea podzielona jest na dwie części przez niewielką rzekę Paillon. W dzielnicy Cimiez, zachowały się ruiny rzymskich term oraz amfiteatru z III wieku. Główną arterią Nicei jest zbudowana na początku XIX wieku przez Brytyjczyków imponująca Promenada Anglików (Promenade des Anglais). Ta przepiękna aleja obsadzona jest palmami i zabudowana wielkimi rezydencjami oraz wielkimi kamienicami. Bulwar ciągnie się łukiem wzdłuż całej zatoki (ok. 7 km) aż po lotnisko. Do najważniejszych zabytków Nicei zaliczyć możemy m in. XVII wieczną barokową katedrę Sainte-Réparate, zbudowany w pierwszej połowie XVII wieku Pałac Lascaris (obecnie siedziba muzeum), wzniesiona w 1740 roku kaplica Miłosierdzia (Chapelle de la Miséricorde), wybudowany na początku XX wieku Rosyjski Sobór Prawosławny św. Mikołaja (Cathédrale Saint-Nicolas), otoczony piękymi kamienicami Plac Massena (Place Masséna), klasztor św. Franciszka (Couvent Saint-François) oraz barokowy kościół św. Jakuba (Église Saint-Jacques-le-Majeur). W mieście znajduje się także niezliczona ilość muzeów i galerii oraz pozostałości średniowiecznego zamku (Colline du Château) i ruiny XI wiecznej romańskiej katedry.

Ciekawostki

  • Począwszy od 1924 roku w Nicei organizowany jest słynny Karnawał Nicejski (Carnaval de Nice). Jest to jedna z najważniejszych tego typu imprez obok karnawałów w Rio de Janeiro, Trynidadzie i Wenecji. W czasie jego trwania przez miasto przetaczają się wozy wypełnione kwiatami, orszaki konne i maskarady, a na ulicach odbywa się prawdziwa bitwa kwiatów;
  • W Nicei urodził się znany brytyjski chemik i fizyk, członek Towarzystwa Królewskiego w Londynie (Royal Society) Henry Cavendish (1731-1810);
  • Na jednym ze wzgórz (Mount Gros) miejskich Nicei znajduje się obserwatorium astronomiczne specjalizujące się w obserwacji asteroidów, komet i gwiazd.

mail

Multimedia