Zamek Radziwiłłów W Briże (Radzivilu pils Biržos)

Litwa
Kraj: Litwa
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Okręg: Poniewieski
Miejscowość: Briże
Strona Internetowa: www.birzumuziejus.lt
GPS: N: 56°12'18.38", E: 24°45'9.30"
Zamek Radziwiłłów W Briże
Zamek Radziwiłłów W Briże - panorama
Briże to niewielkie miasto w północnej części Litwy, położone nad rzekami Oposzczą (Apaščia) i Agłoną (Agluona) oraz sztucznie utworzonym jeziorem Szyrwena. Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych jest tu usytuowany nad brzegiem jeziora okazały zamek Radziwiłów. Jego budowa rozpoczęta została w drugiej połowie XVI wieku na polecenie ówczesnego hetmana litewskiego Krzysztofa Radziwiłła (1547-1603) zwanego Piorunem. Wkrótce potem powstała tu imponująca ufortyfikowana rezydencja mieszkalno-obronna. Po śmierci Krzysztofa prace przy rozbudowie posiadłości kontynuował jego syn Krzysztof Radziwiłł Młodszy (1585-1640). Wybudował on m.in. potężne wały, a także utworzył sztuczne jezioro w miejscu ujścia Agłony do Oposzczy. Kolejna przebudowa zamku przeprowadzona została w 1659 roku przez Bogusława Radziwiłła herbu Trąby (1620-1669). Na przestrzeni lat przez posiadłość w Briże przewinęły się niemal wszystkie słynne postaci rodu Radziwiłów. Bywali tu m.in. Janusz, Bogusław (obaj negatywni bohaterowie Potopu Sienkiewicza), Michał, Kazimierz (zwany Rybeńko) czy Karol Stanisław. Ciężki okres w dziejach zamku nastąpił na początku XVIII wieku w czasie wojen szwedzkich i potopu. Wtedy to wojska wojska Gustawa przejęły posiadłość i doszczętnie ją zdewastowały. W stanie ruiny zamek pozostawał aż do drugiej połowy XX wieku, kiedy to zapadła decyzja o jego odbudowie. Prace renowacyjne trwały do końca lat osiemdziesiątych. Po odbudowie posiadłość otoczona została malowniczym parkiem krajobrazowym w którym zachowały się także pozostałości dawnych fos i bastionów. Odwiedzając Briże warto także wybrać się do znajdującego się po drugiej stronie jeziora (na tzw. Ostrowiu) Pałacu Tyszkiewiczów.

Ciekawostki
- Birże są wspominane zostały na kartach słynnego Potopu - Henryka Sienkiewicza. To właśnie tutaj Janusz Radziwiłł wysłał na śmierć Wołodyjowskiego i jego przyjaciół. Od niechybnej zagłady z rąk Szwedów uratował ich słynny fortel Zagłoby. Wmówił on Rochowi Kowalskiemu (dowódcy straży), że jest jego wujem, następnie wymknął się spod eskorty i sprowadził pomoc.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Praktycznie do końca XIII wieku tereny Litwy zamieszkiwały byłe przez liczne plemiona, które nie tworzyły zwartego organizmu państwowego. Dopiero około 1250 roku ówczesny wielki książę Mendog zjednoczył litewskie plemiona po czym przyjął chrzest i koronę od papieża. Mimo tak późnego założenia państwa niespełna półtora wieku później Litwa stała się jednym z największych krajów ówczesnej Europy.
Reklama
Polub nas