Paryż (Paris)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Île-de-France
Populacja: 2 153 600
Powierzchnia: 105 km²
GPS: N: 48°51'15.36", E: 2°20'52.74"
Paryż
Paryż - panorama

Paryż to stolica i zarazem największe miasto Francji, położone nad rzeką Sekwaną (La Seine) w centrum rozległej niziny zwanej Basenem Paryskim. Przez wiele osób Paryż uważany jest za jedno z najokazalszych i najpiękniejszych miast świata oraz stolicę światowej mody. Początki Paryża sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu obecnego miasta znajdowała się niewielka osada zamieszkiwana przez celtyckie plemię Paryzjów od których pochodzi obecna nazwa miasta. W czasach rzymskich Paryż znany był pod nazwą Lutetia Parisiorum i pozostawał mało znaczącą osadą w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 1852-1870 miała miejsce wielka przebudowa Paryża, która zmieniła całkowicie obraz i oblicze miasta, poprzez budowę szeregu nowych ulic i wielkich bulwarów. Wtedy też uległa wyburzeniu dawna średniowieczna zabudowa miasta. Pod koniec XIX wieku w 1889 roku wybudowano obecny symbol miasta - Wieżę Eiffla (wysokość 324 metry wraz z zamocowaną w 2000 roku anteną). Obecnie Paryż to miasto-legenda, przez wielu uznawany za stolicę świata, a przynajmniej stolice mody i trendów kulturowych. I choć wszystkie te określenia nieco się zdezaktualizowały, to moda na Paryż nie przemija. Jest to miasto o niezliczonej ilości zabytków, muzeów i wspaniałych rozwiązań architektonicznych, ale także romantycznych zaułków. Turysta niemal na każdym kroku ma poczucie obcowania z historią.

Zwiedzanie

W Paryżu w zasadzie nie można zabłądzić. Niemal z każdego zakątka widać parę jednoznacznych punktów orientacyjnych, które pozwalają szybko zorientować się, gdzie się jest i dokąd trzeba pójść. To przede wszystkim Wieża Eiffla, a także wzgórze Montmarte z górującym nad nim białym budynkiem bazyliki Sacré-Cœur. Historyczne serce Paryża stanowi położona na Sekwanie wyspa Île de la Cité. To właśnie na niej znajduje się Palais de Justice oraz słynna katedra Notre-Dame de Paris. W Paryżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych i zabytków pochodzących z różnych epok architektonicznych, a także wiele muzeów z bogatymi kolekcjami dzieł sztuki. Paryż to także światowe centrum mody i miejsce do którego przybywają liczni malarze i poeci. Te wszystkie rzeczy powodują, że każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 30 milionów turystów. Do najważniejszych zabytków Paryża należą m.in. wzniesiona specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku przeszło 320 metrowa Wieża Eiffla, wybudowana w latach 1163-1330 gotycka katedra Notre-Dame, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich XIX wieczny Łuk Triumfalny, znajdująca się na szczycie wzgórza Montmartre Bazylika Serca Jezusowego (Sacré-Cœur), XII wieczny Kościół Saint Pierre de Montmartre, Luwr (jedno z największych muzeów sztuki na świecie), XVIII wieczny Panteon, znajdujący się na wyspie Cité Pałac królewski (Conciergerie), ufundowana przez króla Francji Ludwika IX Święta Kaplica, gmach Opery Garnier oraz wzniesiony w XVII wieku wielki kompleks budynków zwany Les Invalides.

Ciekawostki

  • Wielu turystów odwiedzających stolicę Francji po raz pierwszy doświadcza tzw. "syndromu paryskiego". Zjawisko to polega na uczuciu rozczarowania zastanym widokiem oraz niespełnionymi oczekiwaniami połączonymi ze zniszczeniem wcześniejszych wyobrażeń na temat miasta. Powodem tego jest szarość miasta zamiast malowniczych pocztówek, oraz brak obecności prawdziwych Francuzów na ulicach;
  • Jednym z symboli Paryża jest bagietka, nazywana także często bułką paryską;
  • Na ulicach Paryża znajduje się tylko jeden znak STOP. Jest on przy ulicy 16 Quai Saint-Exupéry;
  • Paryż wybudowano na wapiennym terenie, stąd też zasadnicza część jego zabudowy jest kamienna;
  • 5 maja 1928 roku w Paryżu otwarto Plac Warszawski (Place de Varsovie). Znajduje się w zachodniej części Paryża, na północnym brzegu Sekwany, naprzeciwko wieży Eiffla, z którą łączy go Pont d'Iéna;
  • Najwyższą budowlą w Paryżu jest usytuowany dzielnicy La Défense i wybudowany w 1974 roku Tour First, który po przebudowie jaka przeprowadzona została w 2011 roku ma 225 metrów wysokości.

Zdjęcia [95]
Paryż
Miasta Dude· 1164
Paryż
Miasta Dude· 1345
Paryż
Miasta Dude· 1305
Paryż
Miasta Dude· 1326
Paryż
Miasta Dude· 1359
Paryż
Miasta Dude· 1351
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1719 roku ówczesny król polski Stanisław Leszczyński (1677-1766) został zmuszony do opuszczenia kraju i wyjechał najpierw do Niemiec, a później do Francji gdzie spędził 14 lat swojego życia. W czasie swojego pobytu zrobił dla Francji dwa prezenty, oba z dziedziny dobrego smaku. Wymyślił przepis na zupę cebulową oraz rozbudował Nancy.
Polub nas