Paryż (Paris)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Île-de-France
Populacja: 2 153 600
Powierzchnia: 105 km²
GPS: N: 48°51'15.36", E: 2°20'52.74"
Paryż
Paryż - panorama

Paryż to stolica i zarazem największe miasto Francji, położone nad rzeką Sekwaną (La Seine) w centrum rozległej niziny zwanej Basenem Paryskim. Przez wiele osób Paryż uważany jest za jedno z najokazalszych i najpiękniejszych miast świata oraz stolicę światowej mody. Początki Paryża sięgają czasów starożytnych, kiedy to w miejscu obecnego miasta znajdowała się niewielka osada zamieszkiwana przez celtyckie plemię Paryzjów od których pochodzi obecna nazwa miasta. W czasach rzymskich Paryż znany był pod nazwą Lutetia Parisiorum i pozostawał mało znaczącą osadą w cieniu takich miast jak Lyon czy Bordeaux. Gwałtowny rozwój miasta nastąpił dopiero na przełomie XIII i XIV wieku. W latach 1852-1870 miała miejsce wielka przebudowa Paryża, która zmieniła całkowicie obraz i oblicze miasta, poprzez budowę szeregu nowych ulic i wielkich bulwarów. Wtedy też uległa wyburzeniu dawna średniowieczna zabudowa miasta. Pod koniec XIX wieku w 1889 roku wybudowano obecny symbol miasta - Wieżę Eiffla (wysokość 324 metry wraz z zamocowaną w 2000 roku anteną). Obecnie Paryż to miasto-legenda, przez wielu uznawany za stolicę świata, a przynajmniej stolice mody i trendów kulturowych. I choć wszystkie te określenia nieco się zdezaktualizowały, to moda na Paryż nie przemija. Jest to miasto o niezliczonej ilości zabytków, muzeów i wspaniałych rozwiązań architektonicznych, ale także romantycznych zaułków. Turysta niemal na każdym kroku ma poczucie obcowania z historią.

Zwiedzanie

W Paryżu w zasadzie nie można zabłądzić. Niemal z każdego zakątka widać parę jednoznacznych punktów orientacyjnych, które pozwalają szybko zorientować się, gdzie się jest i dokąd trzeba pójść. To przede wszystkim Wieża Eiffla, a także wzgórze Montmarte z górującym nad nim białym budynkiem bazyliki Sacré-Cœur. Historyczne serce Paryża stanowi położona na Sekwanie wyspa Île de la Cité. To właśnie na niej znajduje się Palais de Justice oraz słynna katedra Notre-Dame de Paris. W Paryżu znajduje się wiele atrakcji turystycznych i zabytków pochodzących z różnych epok architektonicznych, a także wiele muzeów z bogatymi kolekcjami dzieł sztuki. Paryż to także światowe centrum mody i miejsce do którego przybywają liczni malarze i poeci. Te wszystkie rzeczy powodują, że każdego roku miasto odwiedzane jest przez blisko 30 milionów turystów. Do najważniejszych zabytków Paryża należą m.in. wzniesiona specjalnie na paryską Wystawę Światową w 1889 roku przeszło 320 metrowa Wieża Eiffla, wybudowana w latach 1163-1330 gotycka katedra Notre-Dame, stanowiący zakończenie perspektywy Pól Elizejskich XIX wieczny Łuk Triumfalny, znajdująca się na szczycie wzgórza Montmartre Bazylika Serca Jezusowego (Sacré-Cœur), XII wieczny Kościół Saint Pierre de Montmartre, Luwr (jedno z największych muzeów sztuki na świecie), XVIII wieczny Panteon, znajdujący się na wyspie Cité Pałac królewski (Conciergerie), ufundowana przez króla Francji Ludwika IX Święta Kaplica, gmach Opery Garnier oraz wzniesiony w XVII wieku wielki kompleks budynków zwany Les Invalides.

Ciekawostki

  • Wielu turystów odwiedzających stolicę Francji po raz pierwszy doświadcza tzw. "syndromu paryskiego". Zjawisko to polega na uczuciu rozczarowania zastanym widokiem oraz niespełnionymi oczekiwaniami połączoe ze zniszczeniem wcześniejszych wyobrażeń na temat miasta. Powodem tego jest szarość miasta zamiast malowniczych pocztówek, oraz brak obecności prawdziwych Francuzów na ulicach;
  • Na ulicach Paryża znajduje się tylko jeden znak STOP. Jest on przy ulicy 16 Quai Saint-Exupéry;
  • Najwyższą budowlą w Paryżu jest usytuowany dzielnicy La Défense i wybudowany w 1974 roku Tour First, który po przebudowie jaka przeprowadzona została w 2011 roku ma 225 metrów wysokości;
  • Jednym z symboli Paryża jest bagietka, nazywana także często bułką paryską.

Zdjęcia [95]
Paryż
Miasta Dude· 449
Paryż
Miasta Dude· 716
Paryż
Miasta Dude· 685
Paryż
Miasta Dude· 677
Paryż
Miasta Dude· 722
Paryż
Miasta Dude· 679
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas