Antequera - panorama

Antequera to miasto w południowej Hiszpanii, położone w Górach Betyckich, nad rzeką Guadalhorce. Jak wykazały badania archeologiczne tereny obecnego miasta zamieszkiwane były już epoce neolitu. W późniejszym czasie osada została zajęta przez Rzymian, który utworzyli tu jedną ze swoich kolonii i nazwali ją Anticaria. To właśnie w czasie ich rządów niewielka osada rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. Wkrótce potem miasto otoczone zostało murami obronnymi, które jednak nie uchroniły go przed zajęciem przez Maurów, którzy w VIII wieku opanowali Półwysep Iberyjski. Oni też wznieśli górującą nad miastem twierdzę Alcazaba, której pozostałości zachowały się do czasów obecnych. Spod okupacji arabskiej Antequera wyzwolona została w 1410 roku przez wojska Ferdynanda. Swój największy okres rozkwity miasto przeżywało na przełomie XVI i XVII wieku stając się jednym z ważniejszych ośrodków handlowych regionu. Z uwagi na swoje centralne położone Antequera określana jest często sercem Andaluzji.

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków Antequery jest górująca nad miastem okazała twierdza Alcazaba. Forteca wzniesiona została przez Arabów w XIV stuleciu by przeciwstawić się wojskom chrześcijańskim nacierającym z północy. Obecnie obok Alhambry jest to jedna z największych tego typu budowli na Półwyspie Iberyjskim. Kolejnym ważnym zabytkiem miasta jest renesansowa kolegiata Santa María Mayor. Świątynia wzniesiona została w latach 1515-1550 i reprezentuję mieszankę stylu gotyckiego z renesansowym. Pozostałe ważne zabytki Antequery to m.in. XVIII wieczny Pałac Nájera (obecnie siedziba Muzeum Miejskiego), wzniesiony w 1595 roku na cześć Filipa II imponujący Łuk Olbrzymów (Arco de los Gigantes), XVIII wieczny klasztor Madre de Dios de Monteagudo, XVI wieczny kościół św. Piotra, pozostałości rzymskiej łaźni oraz XVI wieczny renesansowy kościół św. Sebastiana (Real Colegiata de San Sebastián). Na obrzeżach miasta znajdują się liczące 5 tysięcy lat cuda archeologiczne: Dolmen Menga i Dolmen Viera oraz oddalony od nich o 2 kilometry Dolmen El Romeral. Przypuszcza się, że wybudowane zostało przez rolników zamieszkujących żyzną dolinę rzeki Guadalhorce w okresie neolitu i epoki brązu. Te starożytne obiekty w 2016 roku zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Legenda

W tle miasta dostrzec można stromą ścianę skalną zwaną Peña de los Enamorados (Skała Kochanków). Związana jest z nią jedna z miejscowych legend opowiadająca historię kochanków z Antequery. Według niej, ze szczytu skały skoczyli zakochani w sobie młody chrześcijanin i muzułmańska księżniczka, którym nie pozwolono być razem.

mail

Multimedia