Vila Viçosa - panorama

Vila Viçosa to niewielka miejscowość we wschodniej Portugalii, położona w bezpośrednim sąsiedztwie hiszpańskiej granicy. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska kolonia. Po upadku Cesarstwa dostałą się ona we władanie Wizygotów, a na początku VIII wieku zajęli ją Maurowie. Spod okupacji arabskiej Vila Viçosa została wyzwolona przez wojska portugalskiego króla Alfonsa II zwanego Grubym (1185-1223). Późniejsza historia miasta związana jest nierozerwalnie z królewską rodziną Bragança, która w XV wieku wybrała sobie je na swoją siedzibę, przeniósłszy się z miasta o tej samej nazwie, położonego na północno-wschodnich rubieżach kraju. Dynastia ta władała Portugalią od czasów Jana IV (1604-1656) aż do końca monarchii i proklamowania republiki w 1910 roku. W czasie ich rządów w Vila Viçosa wzniesiony został okazały pałac w którym spędzali większość swojego życia członkowie tego znamienitego rodu.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Vila Viçosa jest znajdujący się w północnej części miasteczka monumentalny pałac książęcy (Paço Ducal de Vila Viçosa). Rezydencja ta wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku i rozbudowywana była przez blisko dwa kolejne stulecia. Pod względem architektonicznym pałac przypomina budowle reprezentujące styl włoskiego renesansu. Jego marmurowa, szeroka na 110 metrów fasada, zajmuje całą pierzeję głównego placu (Terreiro do Paço). Obecnie w jego wnętrzach znajduje się muzeum. Dla gości udostępniono blisko 50 komat wypełnionych licznymi pamiątkami jakie zachowały się po rodzinie Bragança. Obejrzeć można tu m.in. porcelanę, ozdobne tkaniny oraz bogatą kolekcję obrazów przedstawiających zwycięskie bitwy Portugalczyków. Przed główną fasadą pałacu znajduje się pomnik króla Jana IV na koniu, który zwrócony jest w stronę XVII wiecznego kościoła św. Augustyna (Igreja dos Agostinhos), który niegdyś pełnił funkcje kaplicy grobowej rodziny. Przy pałacu (przy drodze do Borby) znajduje się także słynna brama Porta dos Nós, która stanowi jeden z symboli rodu Bragança. Odwiedzając Vila Viçosa warto także przespacerować się po znajdującym się na malowniczym wzgórzu i otoczonym średniowiecznymi murami starym mieście. Spotkać można tam XIII wieczny zamek, który przed wybudowaniem pałacu pełnił funkcje siedziby książąt.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta Vila Viçosa w wolnym tłumaczeniu oznacza "luksusowa rezydencja";
  • Vila Viçosa (obok Estremoz i Borba) jest jednym z trzech tzw. "Marmurowych Miast", które nazywane są tak ze względu na powszechne zastosowanie tego budulca w architekturze miasta. Marmurowe są tu domy, ulice czy place. Pobliskie kamieniołomy eksploatują jedne z największych złóż marmuru w Europie.

mail

Multimedia