Bayreuth

Niemcy
Kraj: Niemcy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kraj związkowy: Bawaria
GPS: N: 49°56'42.62", E: 11°34'20.57"
Bayreuth
Bayreuth - panorama

Bayreuth to miasto w południowych Niemczech, położone nad rzeką Czerwony Men (dopływ Menu) w północnej części Bawarii (Górna Frankonia). Jego początki sięgają drugiej połowy XII wieku kiedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Baierrute. Na początku XIII wieku uzyskała ona prawa miejskie, a co za tym idzie także i liczne przywileje oraz ulgi. Okres rozwoju przerwany został w XV, kiedy miasto zostało najechane i podbite przez husytów. Niespełna wiek później Bayreuth przejęli hrabiowie marchii Brandenburg-Kulmbac, którzy przystąpili do jego gruntowej modernizacji. Powstał wówczas nowy pierścień murów obronnych, a w centrum miasta rozpoczęto budowę wielu nowych budynków użyteczności publicznej. Praktycznie do XVIII wieku Bayreuth pozostawał mało znaczącym ośrodkiem, kiedy to zamieszkała tu Wilhelmina, siostra pruskiego króla Fryderyka Wielkiego (1712-1786). Znudzona prowincjonalnym charakterem miasta zaczęła zapraszać artystów z całego świata, co spowodowało, że Bayreuth bardzo szybko stał się ważnym ośrodkiem kulturalnym regionu. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich nalotów niszczona została znaczna część zabytkowej zabudowy. Po wojnie najważniejsze budynki zostały odbudowane.

Zwiedzanie

Jednym z najbardziej znanych zabytków miasta jest usytuowanym na Zielonym Wzgórzu (Grüber Hügel) barokowy gmach Opery zwany Festspielhaus. Budowla powstała w latach 1872-1876 z inicjatywy samego Ryszarda Wagnera (późniejszego ulubieńca Hitlera), który zapragnął wystawiać tu swoje dzieła. Głównym projektantem gmachu został znany niemiecki architekt Gottfried Semper (twórca m.in. opery w Dreźnie i Teatru Zamkowego w Wiedniu). Począwszy od 1876 roku każdego lata na przełomie lipca i sierpnia w murach opery organizowany jest festiwal poświęcony wyłącznie dziełom Ryszarda Wagnera. Po II wojnie światowej odbudową opery oraz organizacją festiwalu zajął się wnuk kompozytora. To właśnie on przyciągał do Bayreuth najlepszych artystów z całej Europy. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Bayreuth to m.in. XVIII wieczny barokowy budynek Opery Margrabiów (jeden z najpiękniejszych tego typu obiektów w Europie), otoczony malowniczym parkiem barokowo-rokokowy Nowy Zamek, Ermitaż, Muzeum Wagnera, Stary Zamek (Altes Schloss), Kościół Szpitalny (Spitalkirche), Pałac Colmdorf, kościół Trójcy Świętej (Heilig Dreifaltigkeit) oraz zamek myśliwski Thiergarten.

Zdjęcia [12]
Bayreuth
Miasta Bananas· 566
Bayreuth
Miasta Bananas· 580
Bayreuth
Miasta Bananas· 587
Bayreuth
Miasta Bananas· 576
Bayreuth
Miasta Bananas· 568
Bayreuth
Miasta Bananas· 581
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Każdego roku w okresie Bożego Narodzenia na głównym rynku Altmarkt w Dreźnie (stolica Saksonii) organizowany jest słynny jarmark Striezelmarkt. Jest to najstarsza i największa tego tupu impreza w całych Niemczech, której tradycja sięga XV wieku. Swoją nazwę zawdzięcza drożdżowej plecionej bułce z bakaliami - Striezel (obecna jej nazwa to Dresdner Christollen).
Polub nas