Leeuwarden - panorama

Leeuwarden to miasto w północnej Holandii, położone w pobliżu wybrzeża Morza Północnego. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to założona została tu pierwsza osada. Praktycznie do XIII wieku Leeuwarden pozostawało ważnym portem morskim, a trzy stulecia później stało się głównym ośrodkiem walczącego o dominację w Zjednoczonych Prowincjach Związku Fryzyjskiego. Prawa miejskie, a co za tym idzie liczne przywileje oraz ulgi Leeuwarden otrzymało w 1435 roku. Korzystne położenie w szerokim rozlewisku ujścia rzeki, które przekształcone zostało w kanał żeglugowy sprzyjało rozwojowi i bogaceniu się miasta. Leeuwarden na tyle przypadło do gustu namiestnikom, że mimo wcielenia XVII wieku prowincji do Holandii, władcy fryzyjscy urzędowali tu przez dwa kolejne stulecia.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Leeuwarden stanowi prostokątny rynek (Waagplein) przy którym wznosi się okazały budynek Wagi Miejskiej (Waag). Budowla ta wybudowana została pod koniec XVI wieku w stylu renesansowym. Pozostałe ważne zabytki Leeuwarden to m.in. XVI wieczna wieża miejska Oldehove, XIII wieczny gotycki kościół św. Jakuba (Grote of Jacobijnerkerk), renesansowy pałac Kanselarij, wybudowany w pierwszej połowie XVIII wieku budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), XIX wieczny Pałac Sprawiedliwości (Paleis van Justitie) oraz wzniesiony w latach 1882-1884 kościół św Bonifacego (Sint-Bonifatiuskerk). W XX wieku w sąsiedztwie majestatycznych zabytkowych kamienic wybudowano liczne szklane i betonowe pasaże. W Leeuwarden znajduje się kilka niezwykle interesujących muzeów. Najważniejsze z nich to m.in. szczycące się największym na świecie zbiorem fajansowych kafli muzeum Het Prinsenhof oraz przybliżające bogactwo fryzyjskiej kultury Fries Museum (Muzeum Fryzji).

Ciekawostki

  • W 1876 roku w Leeuwarden urodziła się słynna holenderska tancerka Mata Hari. W 1917 roku została oskarżona we Francji o szpiegostwo. Miała rzekomo działać jako podwójny agent na usługach Francji i Niemiec;
  • Jeszcze do niedawna w miejskiej bibliotece przechowywana była unikatowa kolekcja pornografii pochodząca głównie z lat 60. i 70 ubiegłego wieku, która zaginęła w nieznanych okolicznościach;
  • Każdego roku w listopadzie w Leeuwarden organizowana impreza zwana Domino Day, w czasie której burzone są konstrukcje z kostek domina, które były wcześniej układane przez grupę osób z wielu krajów.

mail

Multimedia