Middelburg

Holandia
Kraj: Holandia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Prowincja: Zelandia
Strona Internetowa: www.middelburg.nl
GPS: N: 51°29'59.21", E: 3°36'50.82"
Middelburg
Middelburg - panorama

Middelburg to miasto w południowo-zachodniej Holandii, położone na malowniczym półwyspie w centralnej części prowincji Zelandii. Jego początki sięgają przełomu VIII i IX stulecia, kiedy to prawdopodobnie założona została tu pierwsza osada. Niespełna dwa stulecia później do Middelburga przybyli mnisi, którzy rozpoczęli budowę opactwa, wokół którego zawiązało się miasto. W XIII wieku był to już prężnie działający ośrodek w którym dominował przemysł sukienniczy i rybacki. Prawa miejskie Middelburg uzyskał w 1217 roku, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Jakiś czas później w mieście ulokowała się Kompania Wschodnioindyjska, dzięki której do Middelburga napływały cenne towary z najdalszych zakątków świata. Przez stulecia Middelburg wykorzystywał dogodne położenie w pobliżu ujścia Skaldy do Morza Północnego bogacąc się na handlu morskim. Ciężki okres miasto przeżywało w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku nalotów bombowych zniszczona została znaczna część zabytkowej tkanki miejskiej.

Middelburg - Plan

Zwiedzanie

Middelburg to jedno z wielu holenderskich miast z gwiaździstym układem centrum będącym pamiątka po prastarych wałach obronnych i fosie. Serce miasta stanowi otoczony pięknymi kamienicami rozległy rynek (Markt) w którego sercu wznosi się okazały budynek ratusza miejskiego Stadhuis. Wybudowano go w połowie XV wieku na polecenie członków rodziny Keldermans z belgijskiego Mechelen. Późnogotycką fasadę zdobi 25 posągów książąt holenderskich i zelandzkich, które ładnie komponują się z renesansową wieżą zwieńczoną iglicą z 1520 roku. Pozostałe ważne zabytki i atrakcje Middelburg ti m.in. XII wieczny klasztor (Abdijkerken Onderdentoren), wzniesiony w latach 1647-1667 kościół Wschodni (Oostekerk) oraz park miniatur Miniatuur Walcheren.

Zdjęcia [8]
Middelburg
Miasta Radnik· 343
Middelburg
Miasta Radnik· 351
Middelburg
Miasta Radnik· 323
Middelburg
Miasta Radnik· 313
Middelburg
Miasta Radnik· 312
Middelburg
Miasta Radnik· 318
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Amsterdamie znajduje się blisko tysiąc mostów przerzuconych nad 160 kanałami, które w sumie mają około 160 km długości.
Reklama
Polub nas