Groningen - panorama

Groningen to miasto w Holandii, położone nad siecią malowniczych kanałów. Jego początki sięgają pierwszej połowy XII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada zwana Cruoninga. W owym czasie aż po XVI wiek stanowiło ono lenno biskupów utrechckich. W 1536 roku Karol V wymusił na radzie miejskiej uznanie zwierzchnictwa cesarza. Z początku mieszkańcy się wzbraniali, ale ostatecznie górę wzięły korzyści materialne. Pod koniec XVI wieku Groningen podniesione zostało do rangi stolicy prowincji. Wtedy też miasto przeżywało swój największy okres rozkwitu. Wzniesiono wówczas wiele okazałych gmachów użyteczności publicznej. Ciężki okres w dziejach Groningen miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to podczas wyzwalania miasta przez wojska alianckie w skutek działań zbrojnych zniszczona została praktycznie cała zabytkowa zabudowa. Po wojnie miasto zostało odbudowane w nowym często zadziwiającym stylu.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Groningen stanowi Grote Markt (Wielki Rynek). Większość budynków otaczających plac wzniesionych zostało po wojnie i reprezentuje nowoczesną architekturę. Pomiędzy nimi uwagę przykuwa okazały gotycki kościół św. Marcina (Martinikerk). Wieża kościelna (Martinitoren) o wysokości 95 metrów, zwana przez miejscowych "Szarym Staruszkiem" była kilkakrotnie niszczona i odbudowywana. We wnętrzu świątyni warto zwrócić na XVI wieczne malowidła ścienne przedstawiające cykl fresków poświęconych Bożemu Narodzeniu i Wielkanocy. Jednak największą atrakcja miasta jest usytuowane w pobliżu dworca i mieszczące się w charakterystycznym nowoczesnym wielobarwnym gmachu Groningen Museum. Placówka ta założona została w 1994 roku i szczyci się jedną z największych kolekcji orientalnej ceramiki w Holandii. Ponadto zgromadzono tu także imponującą kolekcję miejscowych artystów, wśród których na uwagę zasługują m.in. dzieła Jana Wiegersa i innych członków znanej grupy ekspresjonistów. Ponadto przez cały rok w jednym z pawilonów organizowane są ciekawe wystawy czasowe. Pozostałe warte uwagi zabytki i atrakcje Groningen to m.in. usytuowany przy placu Wagi (Waagplein) klasycystyczny budynek ratusza miejskiego (Stadhuis), XVII wieczny Goudkantoor (kantor zła), pochodzący z końca XIX wieku neogotycki gmach dworca kolejowego, klasycystyczny budynek giełdy zbożowej (Korenbeurs), Muzeum Uniwersyteckie, kościół Najświętszej Marii Panny (Onze-Lieve-Vrouwekerk der A), Muzeum Morskie oraz licznie zachowane gasthuizen i hoffes - przytułki rozlokowane wokół urokliwych podwórek, przeznaczone dla podróżnych, starców i biedoty.

Ciekawostki

  • Jedną z podstawowych gałęzi przemysłu w mieście jest produkcja cukru z buraków. Miejscowi, odznaczający się typowym dla Holendrów zgryźliwym poczuciem humoru, nazywają Groningen "najsłodszym miastem Europy", co może jest prawdą, ale tylko wtedy gdy wiatr niesie słodką woń nad centrum z fabryki.

mail

Multimedia