Most Gueuroz (Pont Gueuroz)

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Mosty i wiadukty
Kanton: Valais
Strona Internetowa: www.jaccuzzi.ch/html/affichjacc.php?id=265
GPS: N: 46°7'44.36", E: 7°2'24.33"
Most Gueuroz - panorama
Znajdujący się w południowo-zachodniej Szwajcarii Most Gueuroz zbudowany został w latach 1931-1933 według projektów wybitnego konstruktora Alexandra Sarrasina (1895-1976). To cudowne dzieło inżynierii opiera cały swój ciężar na potężnych łukach, które mają rozpiętość 98,5 metrów. Po obu stronach brzegi mostu wkomponowane są w skaliste zbocze niezwykle urokliwego wąwozu du Gueuroz. Jezdnia znajduje się na wysokości 187 m nad poziomem potoku Triente. Jak łatwo się domyślać budowa mostu była bardzo skomplikowana i niebezpieczna. Widok z przeprawy robi ogromne wrażenie, skala wykonanych prac blisko 100 lat temu również. I pomyśleć, że wtedy nie było tych wszystkich instytucji odpowiedzialnych z miliony ton pozwoleń i zezwoleń. Może dlatego właśnie tak niesamowite dzieło mogło powstać. Dzieło Sarrasina jest jednym z najznakomitszych przykładów tzw. mostów łukowych. Model obiektu eksponowany był w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Nowym Jorku, jako świadectwo techniki XX wieku. W ostatnich latach przeprawa została poddana gruntownej renowacji.

Ciekawostka
Jeśli nie boisz się wysokości i masz wolne kilka tysięcy złotych to możesz zamówić nietypową kąpiel. Pod mostem, na długich zawieszone jest .... jacuzzi. Do nietypowej wanny zjeżdża się po linach, tak więc przydadzą się pewne umiejętności alpinistyczne. Na całe szczęście nad wszystkim czuwa wyspecjalizowana i sprawna ekipa. Jestem ciekaw jak organizatorzy kąpieli dostarczają tam podgrzaną wodę, no i bąbelki :) Jak będziecie wiedzieć dajcie znać.

jaccuzzi suspendu au pont du Gueuroz from PiAIR on Vimeo.

Zdjęcia [3]
Most Gueuroz
Mosty i wiadukty jaccuzzi.ch· 1264
Most Gueuroz
Mosty i wiadukty jaccuzzi.ch· 1262
Most Gueuroz
Mosty i wiadukty jaccuzzi.ch· 1288
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Wilhelm Tell to pochodzący z Uri legendarny szwajcarski bohater narodowy. Postać ta utożsamiana jest z silnym brodatym mężczyzną, z nieodłączną kuszą u boku. To właśnie on w zamian za odstąpienie kary za brak szacunku dla gubernatorskiego kapelusza miał rzekomo trafić z kuszy w oddalone 100 metrów jabłko umieszczone na głowie swojego kilkuletniego syna Waltera. Strzała rozłupała owoc nie wyrządzając chłopcu żadnej krzywdy.
Reklama
Polub nas