Hildesheim - panorama

Hildesheim to miasto w środkowych Niemczech, położone nad rzeką Innerste (prawy dopływ Leine ), około 30 km w kierunku południowym od Hanoweru. Jego historia sięga początków IX wieku, kiedy to założone zostało tu biskupstwo i rozpoczęto budowę pierwszej katedry. Niestety jeszcze w tym samym wieku świątynia została doszczętnie strawiona przez wielki pożar. Kolejna katedra wybudowana została w połowie XI wieku. Wtedy też na polecenie ówczesnego biskupa miasta - Bernwarda (993-1022) odlane zostały z brązu monumentalne dwuskrzydłowe drzwi znane dziś jako Drzwi Bernwarda lub Drzwi z Hildesheim. Pierwotnie stanowiły część wyposażenia kościoła św. Michała , jednak później przeniesiono je do zachodniego portalu katedry. Obecnie Drzwi Bernward stanowią jeden z najcenniejszych zabytków sztuki ottomańskiej w Niemczech oraz główny symbol Hildesheim. To właśnie na nich wzorowali się twórcy Drzwi Gnieźnieńskich . W 1367 roku Hildesheim zostało członkiem Hanzy , związku miast handlowych Europy Północnej z czasów średniowiecza i początku ery nowożytnej co zapoczątkowało jego dynamiczny rozwój. Przez blisko cztery kolejne stulecia miasto rządzone było przez przedstawicieli kościoła. Tragiczny okres w dziejach Hildesheim przeżywało w czasie II wojny światowej , kiedy to znaczna część zabudowy miejskiej została praktycznie zrównana z ziemią w czasie alianckich nalotów bombowych. Po wojnie miasto zostało częściowo odbudowane, jednak utraciło swój dawny styl i urok. Dopiero rozpoczęta w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia powolna rekonstrukcja historycznego centrum przywróciła miastu cześć jego dawnej świetności.

Zwiedzanie

Serce najstarszej części Hildesheim stanowi malowniczy rynek (Marktplatz) który otaczają pieczołowicie odrestaurowane po zniszczeniach wojennych kamienice. Nad jego górną częścią dominuje okazały gotycki budynek ratusza miejskiego (Rathaus) z arkadami i schodkowym szczytem. Kierując się na zachód od rynku dojdziemy do niewielkiego placu przy którym wznosi się okazały trójnawowy kościół św. Michała (Michaeliskirche). Świątynia ta wybudowana została w latach 1010-1020 i obecnie stanowi jeden z najcenniejszych zabytków architektury ottońskiej okresu przedromańskiego w całych Niemczech. W czasie II wojny światowej kościół został dotkliwie zniszczony w czasie jednego z alianckich nalotów. Po wojnie świątynię pieczołowicie odbudowano. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na monumentalne XIII wieczne romańskie malowidło, pokrywające drewniany strop nawy środkowej. Obraz przedstawia drzewo Jessego ukazujące powstanie chrześcijaństwa. Innym cennym zabytkiem Hildesheim jest monumentalna romańska trójnawowa katedra Wniebowzięcia Matki Bożej (Mariendom). Jest to potężna kamienna budowla, z charakterystyczną, poprzecznie ustawioną wieżą, zwieńczoną romańskimi oknami. Jej najcenniejszym elementem są słynne XI wieczne wykonane z brązu Drzwi Bernwarda. Zdobi je 16 kwater obrazujących życie Chrystusa oraz dzieje Adama i Ewy. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na odlaną z brązu w 1020 roku na wzór kolumn tryumfalnych stawianych przez cesarzy w Rzymie - Kolumnę Chrystusa (Christussäule), zdobiący ołtarz główny relikwiarz św. Epifaniusza z Pawii, romański Świecznik biskupa Hezilo (Heziloleuchter), późnoromańską Chrzcielnicę Wilbernusa oraz relikwiarz św. Gotarda. W 1985 roku katedra w Hildesheim wraz z pobliskim kościołem św. Michała zostały wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Pozostałe ważne zabytki Hildesheim to m.in. kościół parafialny św. Lamberta, XIV wieczny Tempelhaus, romańska bazylika św. Gotarda (Godehardikirche), XVI wieczny gotycko-renesansowy Dom Bractwa Rzeźników (Knochenhaueramtshaus), kościół św. Krzyża (Kreuzkirche), wybudowany w 1586 roku Dom Cesarski (Kaiserhaus) oraz luterański kościół św. Andrzeja (Andreaskirche).

Ciekawostki

  • W Hildesheim znajduje się słynny tysiącletni krzew dzikiej róży zwany Tausendjährige Rosenstock. Roślina ta znajduje się na dziedzińcu katedralnym i uznawana jest za najstarszą żywą różę na świecie (dokumenty historyczne potwierdzają jednak tylko ostatnie 400 lat).

mail

Multimedia