Sanktuarium św. Michała Archanioła - panorama

Monte Sant'Angelo to niewielkie miasteczko w południowo-wschodnich Włoszech (Apulią), położone na malowniczym półwyspie Gargano. Tym co przyciąga tu wielu pielgrzymów oraz turystów jest usytuowane na okolicznym wzniesieniu (856 metrów n.p.m) sanktuarium św. Michała Archanioła. Jego początki sięgają przełomu V i VI stulecia, kiedy to po raz pierwszy Archanioł objawił się biskupowi Sipontu św. Wawrzyńcowi. Związana jest z tym pewna miejscowa legenda opowiadającą historię bogatego wieśniaka któremu uciekł byk. Po długich poszukiwaniach dotarł na wierzchołek góry gdzie ujrzał klęczące zwierzę u wejścia do groty. Nie mogąc przedrzeć się przez skały napiął w gniewie łuk i wypuścił strzałę, by ukarać śmiercią nieposłusznego byka. Wtedy to stała się rzecz niesamowita. Strzała nagle zawróciła i trafiła go w nogę. Przerażony mężczyzna powiadomił o tym niecodziennym zdarzeniu miejscowego biskupa. Ten niezwłocznie zarządził trzy dni publicznych modlitw i pokuty. Ostatniego dnia, gdy zapadł mrok w grocie ukazał się mu się św. Michał i rzekł oto te słowa:

"Ja jestem Archanioł Michał, stojący przed obliczem Boga. Grota jest mnie poświęcona; ja jestem jej strażnikiem... Tam, gdzie się otwiera skała, będą przebaczone grzechy ludzkie... Modlitwy, które będziecie tu zanosić do Boga, zostaną wysłuchane. Idź w góry i poświęć tę grotę dla kultu chrześcijańskiego.".

Jakiś czas później miały miejsce kolejne objawienia Archanioła, a miejsce to stało się celem licznych pielgrzymek z całego świata. W VII wieku w grocie wybudowano sanktuarium przy którym Longobardowie wznieśli okazałą bazylikę. W XIII wieku w czasie rządów Andegawenów miała miejsce gruntowna rozbudowa świątyni. Powstała wówczas imponująca 27 metrowa ośmioboczna dzwonnica. Na początku XV wieku w grocie ustawiona została figura Michała Archanioła. Posąg ma 130 centymetrów wysokości i wykonany został z białego marmuru przez Andrzeja Contucciego. Michał Archanioł przedstawiony jest na nim jako wojownik w stroju legionisty rzymskiego, zaś pod jego stopami leży pokonany Szatan, ukazany pod postacią potwora o twarzy małpy i z ogonem węża. Po prawej stronie figury znajduje się XVII wieczny ołtarz wzniesiony ku czci św. Franciszka z Asyżu.
Ostatni raz św. Michał Archanioł ukazał się 25 września 1656 r. arcybiskupowi Pucciarellemu podczas epidemii dżumy i powiedział: "Jestem Archanioł Michał. Każdy, kto dotknie kamieni z mojej groty, wyzdrowieje. Pobłogosław kamienie: wykuj na nich znak krzyża i moje imię.". Do sanktuarium dotrzeć można dwiema drogami. Pierwsza z nich, znacznie szybsza, prowadzi z oddalonego o około 20 kilometrów San Giovanni Rotondo. Druga, znacznie dłuższa wiedzie na wzgórze krętą aczkolwiek niezwykle malowniczą i widokową drogą. W 2011 roku w sanktuarium w Monte Sant'Angelo zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Archanioł Michał

Archanioł Michał jest jednym ze świętych Kościoła katolickiego i prawosławnego. Według tradycji chrześcijańskiej i żydowskiej, kiedy Lucyfer zbuntował się przeciwko Bogu i nakłonił do buntu jedną trzecią aniołów, to właśnie Michał miał wystąpić jako pierwszy przeciwko niemu z okrzykiem: "Któż jak Bóg!" (w języku hebrajskim imię Mika'el oznacza właśnie któż jak Bóg). W Nowym Testamencie Archanioł Michał pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, które pokonały w batalii szatana i jego zwolenników. Michał jest archaniołem, którego wierni zawsze przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga im odnaleźć wewnętrzne światło. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Atrybutami Archanioła Michała są: krzyż, laska, lanca, miecz, oszczep, puklerz oraz szatan w postaci skrępowanego smoka u jego nóg.

mail

Multimedia