Vannes

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
GPS: N: 47°39'21.24", W: 2°45'37.08"
Vannes
Vannes - panorama

Vannes to miasto w północno-zachodniej Francji, położone nad Zatoką Morbihan. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Około V wieku n.e. w miasto stało się siedzibą biskupa, a po upadku Cesarstwa dostało się pod panowanie Franków. W X stuleciu Vannes stało się częścią Bretanii, z którą w 1532 roku zostało wcielone do korony francuskiej. Jednym z najcenniejszych zabytków miasta jest okazała katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre). Jej budowa rozpoczęta została w XIII wieku i wraz z licznymi przebudowami ciągnęła się przez sześć kolejnych stuleci. Świątynia reprezentuje mieszankę stylów architektonicznych. W jej sylwetce dostrzec można zarówno elementy romańskie (wieża przy północnej fasadzie), gotyckie jak i renesansowe. Pozostałe atrakcji i zabytki miasta to m.in. usytuowany naprzeciw katedry stary budynek La Couhe (obecnie siedziba Muzeum Sztuki), neorenesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), barokowy kościół św. Paterna (Église Saint-Patern), neoklasycystyczny pałac Hermine (Château de l'Hermine) oraz otaczające miasto bardzo dobrze zachowane średniowieczne mury miejskie z licznymi basztami i bramami.

Vannes - Plan

Zatoka Morbihan

Golfe du Morbihan to niezwykle malownicza i płytka zatoka, która powstała po rozlaniu się morza na okoliczne równiny. Obejmuje swoim zasięgiem około 40 wysepek, które częściowo są zamieszkałe. Największe z nich obsługiwane są przez regularne połączenia promowe z Vannes i okolicznych miasteczek. Można także wypożyczyć łódkę bądź motorówkę i zwiedzić zatokę na własną rękę. Krajobraz wysp przyozdabiają wielkie kamienne słupy wychodzące z wody. Wyspy stanowią także raj dla okolicznego ptactwa. Żyją tam m.in. kormorany rogate, warzęchy białe, ostrygojady, kapturniki, siewki czy czaple. W okresie odpływów można tutaj zbierać ręcznie homary, które pozostają na mieliźnie. Morbihan w języku bretońskim oznacza Małe morze.

Zdjęcia [7]
Vannes
Miasta Antresolka· 384
Vannes
Miasta Antresolka· 383
Vannes
Miasta Antresolka· 369
Vannes
Miasta Antresolka· 362
Vannes
Miasta Antresolka· 441
Vannes
Miasta Antresolka· 388
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Reklama
Polub nas