Galdhøpiggen - panorama

Góra Galdhøpiggen (2469 metrów n.p.m.) położona jest niedaleko miejscowości Lom w Parku Narodowym Jotunheimen w łańcuchu górskim Jotunheimen w regionie Oppland. Jest to najwyższy szczyt Norwegii, Gór Skandynawskich i całego Półwyspu Skandynawskiego. Podejście pod górkę rozpoczyna się w pobliżu schroniska Spiterstulen. Należy założyć, że wejście na wierzchołek zajmie około 4,5 godziny, zejście powinno już pójść dużo szybciej, w zależności od stopnia oblodzenia około 2,5 godziny. Przy dobrej pogodzie widoki mogą obejmować teren 35 tysięcy km kwadratowych. W 1888 roku na wierzchołku wybudowano niewielki, drewniany schron, który wiele lat pełnił rolę ostatniej deski ratunku podczas załamania pogody. Autorem tej niecodziennej konstrukcji był Knut O. Vole, swoje dzieł nazwał Vole-hytta. W 1925 roku Knutowi pozazdrościł sławy niejaki Lars Sulheim, który wybudował drugi drewniany domek i nazwał go Steinarstug. W 1960 w Vole-hytta zaczęto podawać turystom posiłki. Zapewne kojarzycie pieczątki w schroniskach turystycznych, Steinarstug doczekał się czegoś więcej - własnego stempla pocztowego. To właściwie koniec opowieści o dwóch nietypowych konstrukcjach, bo są one już historią. Najpierw uległ wichurze Steinarstug, stało się to 1961 roku. Dziewięć lat później dosłownie zmiotło Vole-hytta. Na szczęście nikomu nic się nie stało. W 1975 uparci Norwegowie wybudowali zupełnie nowe niewielkie schronisko, który nazwano Knut Voles hytte. Wyciągnięto wnioski z poprzednich wydarzeń i ty razem konstrukcja została zbudowana z kamienia. Podobnie jak stara poczciwa chatka Vole-hytta, tak i tutaj podawane są posiłki.

Jotunheimen

Jotunheimen to region górski w Norwegii Wschodniej, zajmuje obszar prawie 3 500 kilometrów kwadratowych. Oprócz opisywanego Galdhøpiggen (2469 m n.p.m.) region obfituje w malownicze jeziora, wodospady, rzeki, lodowce i zapierające dech w piersiach doliny. Piesze trasy są świetnie oznaczone i bardzo urozmaicone, mogą trwać kilka godzin, ale i wiele dni. Miłośnicy wspinaczki, rowerów górskich i nart biegowych będą zachwyceni ofertą i zapleczem turystycznym. Inne popularne sporty w regionie to rafting, alpinizm jaskiniowy, spływy kajakowe i jazda konna. Na szlakach spotkać można m.in. renifery, łosie, jelenie, sarny, lisy, kuny, norki, rosomaki, rysie, kuropatwy, złote orły i sokoły. Rzeki obfitują w pstrągi. Po prostu raj dla wędkarzy i miłośników czystej natury. Jotunheimen to największe w Europie Północnej skupisko gór powyżej 2000 metrów.

Ciekawostki

  • Przez jakiś czas sądzono, że najwyższym szczytem Norwegii jest Glittertind (2465 metrów n.p.m.), jednak po dokładnych pomiarach okazało się, że królem pozostaje Galdhøpiggen.

mail