Cres

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Primorsko-goranska županija
Strona Internetowa: www.cres.hr
GPS: N: 44°57'39.60", E: 14°24'28.80"
Cres
Cres - panorama

Cres to miasto w Chorwacji, położone na zachodnim brzegu wyspy o takiej samej nazwie. Jest to największe miasto wyspy, które zamieszkiwane jest przez około 2,2 tysiąca mieszkańców. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Res Publica Crepsa. Za panowania cesarza Augusta uzyskała ona prawa miejskie. Po upadku Cesarstwa wyspa dostała się we władanie Bizancjum a w VI wieku zajęli ją Słowianie. Począwszy od XI z krótka przerwą aż do końca XVIII wieku miasto znajdowało się pod panowaniem dominującej w regionie Republiki Weneckiej. To właśnie z tego okresu zachowało się tu najwięcej zabytkowych budowli. W XVI wieku Wenecjanie otoczyli miasto potężnymi murami obronnymi z systemem narożnych baszt. Część z nich zachowała się do czasów obecnych. Po upadku Republiki wyspa wraz z miastem dostała się we władanie Habsburgów a po II wojnie światowej stała się częścią Jugosławii (obecnie Chorwacja).

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Cres zaliczyć możemy m.in. XVI wieczną loggię (siedziba dawnych władz miejskich), XV wieczną bramę miejską z wieżą zegarową, gotycko-renesansowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej, reprezentujący styl gotyku weneckiego XV wieczny Pałac Petris (obecnie siedziba muzeum miejskiego) oraz kościół św. Izydora. Odwiedzając Cres warto także zwiedzić znajdujące się na obrzeżach miasta dwa klasztory (franciszkański i benedyktyński) a także wybrać się do usytuowanego na wysokiej skale (378 metrów n.p.m.) miasteczka Lubienice (dawny piracki punkt obserwacyjny) skąd rozpościera się przepiękny widok na Adriatyk oraz brzegi Istrii.

Zdjęcia [6]
Cres
Miasta Turysta· 308
Cres
Miasta Turysta· 313
Cres
Miasta Turysta· 333
Cres
Miasta Turysta· 310
Cres
Miasta Turysta· 336
Cres
Miasta Turysta· 323
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Chorwacji działa bardzo dużo kempingów (kampovi, autokampovi). Nad samym morzem jest ich około 120, z czego te najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim spotkać można na Istrii. Cześć z kempingów to prawdziwe wioski czy miasteczka turystyczne dysponujące przeszło 5 tysiącami miejsc. Chorwacja jest także europejską kolebką kempingów naturystycznych.
Reklama
Polub nas