Cres

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Primorsko-goranska županija
Strona Internetowa: www.cres.hr
GPS: N: 44°57'39.60", E: 14°24'28.80"
Cres
Cres - panorama

Cres to miasto w Chorwacji, położone na zachodnim brzegu wyspy o takiej samej nazwie. Jest to największe miasto wyspy, które zamieszkiwane jest przez około 2,2 tysiąca mieszkańców. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu rzymska osada zwana Res Publica Crepsa. Za panowania cesarza Augusta uzyskała ona prawa miejskie. Po upadku Cesarstwa wyspa dostała się we władanie Bizancjum a w VI wieku zajęli ją Słowianie. Począwszy od XI z krótka przerwą aż do końca XVIII wieku miasto znajdowało się pod panowaniem dominującej w regionie Republiki Weneckiej. To właśnie z tego okresu zachowało się tu najwięcej zabytkowych budowli. W XVI wieku Wenecjanie otoczyli miasto potężnymi murami obronnymi z systemem narożnych baszt. Część z nich zachowała się do czasów obecnych. Po upadku Republiki wyspa wraz z miastem dostała się we władanie Habsburgów a po II wojnie światowej stała się częścią Jugosławii (obecnie Chorwacja).

Zwiedzanie

Do najważniejszych zabytków Cres zaliczyć możemy m.in. XVI wieczną loggię (siedziba dawnych władz miejskich), XV wieczną bramę miejską z wieżą zegarową, gotycko-renesansowy kościół Matki Boskiej Śnieżnej, reprezentujący styl gotyku weneckiego XV wieczny Pałac Petris (obecnie siedziba muzeum miejskiego) oraz kościół św. Izydora. Odwiedzając Cres warto także zwiedzić znajdujące się na obrzeżach miasta dwa klasztory (franciszkański i benedyktyński) a także wybrać się do usytuowanego na wysokiej skale (378 metrów n.p.m.) miasteczka Lubienice (dawny piracki punkt obserwacyjny) skąd rozpościera się przepiękny widok na Adriatyk oraz brzegi Istrii.

Zdjęcia [6]
Cres
Miasta Turysta· 387
Cres
Miasta Turysta· 407
Cres
Miasta Turysta· 423
Cres
Miasta Turysta· 396
Cres
Miasta Turysta· 421
Cres
Miasta Turysta· 408
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W wodach chorwackiego Adriatyku znajduje się czerwony koral (Corallium rubum) szczególnie ceniony w świecie ze względu na swój wyjątkowy ciemnoczerwony kolor. Nurkowie wyławiają go stosując nurkowanie na mieszance helowo-tlenowej. Kiedyś korale wyławiano na głębokości 40 metrów, a obecnie odbywa się to przede wszystkim na głębokości 80 metrów.
Polub nas