Czernihów (Чернігів)

Ukraina
Kraj: Ukraina
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Obwód: Czernihowski
GPS: N: 51°29'53.20", E: 31°17'19.39"
Czernihów
Czernihów - panorama

Czernihów to miasto w północnej części Ukrainy, położone nad rzeką Desną (lewy dopływ Dniepru), około 150 km w kierunku północnym od Kijowa. Jest to jedno z najstarszych ukraińskich miast, którego początki sięgają czasów Rusi Kijowskiej. Wykopaliska archeologiczne prowadzone w rejonach miasta potwierdzają istnienie tu drewnianej osady już VII wieku. Jednak pierwsze pisemne wzmianki historyczne o Czernihowie pochodzą dopiero z pierwszej dekady X wieku. W 992 roku Czernihów stał się siedzibą biskupstwa, a później włączony został do Księstwa Siewierskiego. W latach 1024-1036 i 1054-1239 miasto stanowiło stolicę Księstwa Czernihowskiego. Wtedy też założone zostały tu dwa monastyry (Jelecki i Illjiński), które stały się duchowymi centrami ziemi Czernihowsko-Siewierskiej. W 1357 roku Czernihów został podbity i zajęty przez wojska księcia Olgierda i włączony na blisko 150 lat do Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na początku XVI wieku Czernihów zajęły oddziały Wielkiego Księstwa Moskiewskiego, a po wojnie polsko-rosyjskiej wszedł w skład Korony Królestwa Polskiego. Wtedy też nastąpił rozkwit miasta jako ośrodka handlowego. W 1623 roku Czernihów otrzymał prawa miejskie, a co za tym idzie także liczne przywileje oraz ulgi. Niespełna 10 lat później miasto stał się stolicą województwa czernihowskiego. W tym czasie odbudowano także zniszczony licznymi wojnami słynny klasztor Illiński. W 1667 roku miasto ponownie wcielone zostało do Rosji. Obecnie znajduje się na terenie niepodległej Republiki Ukrainy.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Czernihowa jest monaster Troicko-Illiński, który wraz ze swoimi podziemnymi jaskiniami stanowi niezwykle cenny zabytek średniowiecznej podziemnej architektury sakralnej. Swój obecny kształt świątynia uzyskała w drugiej połowie XVII wieku, kiedy to połączono ze sobą dwa klasztory. Pozostałe ważne zabytki Czernihowa to m.in. klasztor Jelecko-Uspeński, cerkiew Piatnicka, Kolegium Czernihowskie, sobór św. Borysa i św. Gleba oraz pałac arcybiskupi.

Ciekawostki

  • W 1986 roku w oddalonej o około 50 km od Czernihowa elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce awaria reaktora. Wielu mieszkańców miasta uczestniczyło w usuwaniu jej skutków, za co zapłacili życiem.

Czy wiesz że?
Przed II wojną światową znajdujący się obecnie na terenie Ukrainy Truskawiec stanowił drugie, zaraz po Krynicy, najlepsze polskie uzdrowisko.
Reklama
Polub nas