Melnik - panorama

Melnik (Mełnik) to niezwykle malownicze miasteczko w południowo-zachodniej Bułgarii, położone nad rzeką Melniszką na skraju piaskowcowego płaskowyżu, u stóp pasma górskiego Pirin. Zamieszkiwane jest przez zaledwie niecałe 400 mieszkańców, co czyni go najmniejszym miastem Bułgarii. Początki Mielnika sięgają 600 roku p.n.e. kiedy to znajdowała się tu niewielka tracka osada. Kilka wieków później została ona podbita i zajęta przez Rzymian. Swój największy okres rozkwitu miasto przeżywało w XII wieku, kiedy to stało się stolicą niezależnego lenna potomka Asenowiczów Aleksego Sława. Za jego panowania w Melniku wzniesiona została potężna twierdza, której głównym zadaniem miała być ochrona terytoriów despoty. Jego państwo nie przetrwało jednak długo, bowiem już w 1230 roku Aleksy został pokonany i zabity przez wojska bułgarskiego cara >b>Iwana Asena II. Pod koniec XIV wieku Melnik został najechany i zajęty przez Turków. Pod okupacją osmańską miasto znacznie podupadło i w konsekwencji utraciło swoje znacznie ważnego ośrodka handlowego regionu. Ponowne ożywienie nastąpiło dopiero dwa stulecia później, kiedy doceniono lokalne wyborne wina. To właśnie dzięki uprawie winorośli zbudowali tu swoje wielkie fortuny XVII wieczni mieszkańcy Mielnika. Do końca II wojny bałkańskiej w 1913 tereny Mielnika zamieszkiwane były głównie przez Greków. Dopiero w wyniku konfliktu do miasta powrócili Bułgarzy. Niestety w czasie wojny zniszczona została większa część zabudowy co spowodowało, że populacja miasta zmniejszyła blisko dziesięciokrotnie. Dziś Mielnik słynie z tytoniu oraz wyśmienitego wina, które (jak przed wiekami) dojrzewa w okolicznych piwnicach wydrążonych w litej skale.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Mielnika jest znajdująca się we wschodniej części miasta słynna Kordopułowa kyszta (dom rodziny Kordopulo). Budowla ta wzniesiona została w 1758 roku w stylu bułgarskiego odrodzenia narodowego. Niegdyś należała ona do bogatego greckiego kupca Manolisa Kordopulosa, który wzbogacił się na handlu winem. Mimo, że dom pozostaje w prywatnych rękach to jego bogato wyposażone wnętrza udostępnione są dla zwiedzających. Goście obejrzeć mogą m in. rozległy labirynt piwnic w których niegdyś przechowywano nawet 250 tysięcy litów wina. Pozostałe ciekawe zabytki Mielnika to m in. XV wieczna cerkiew św Barbary, Muzeum Historyczne, wzniesiona w 1840 roku cerkiew św. Piotra i Pawła, neobizantyjski dom Paszy, pomnik bułgarskiego partyzanta Jane Sandanskiego, XVIII wieczna cerkiew św. Mikołaja oraz pozostałości średniowiecznej twierdzy.

Sklane piramidy

Nieodłącznym elementem regionu Mielnika są wyrzeźbione przez erozję charakterystyczne wysokie kominy zwane skalnymi piramidami. Te niezwykłe formacje geologiczne utworzyły się na stromych zboczach, zbudowanych z mało odpornych na wietrzenie skał (głównie piaskowców). Żeby zobaczyć najpiękniejsze z nich należy udać w stronę wioski Rożen.

mail

Multimedia