Zamek w Angers - panorama

Angers to miasto w środkowo-zachodniej Francji, położone w pobliżu ujścia rzeki Maine do Loary. Jednym z jego ciekawszych zabytków jest usytuowany nad brzegiem rzeki rozległy średniowieczny zamek. Jego początki sięgają X wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza warownia. Wkrótce potem stała się ona siedziba książąt andegaweńskich. Niespełna dwa stulecia później w czasach panowania Ludwika IX (1214-1270) miasto w raz z zamkiem ostały gruntownie rozbudowane i ufortyfikowane. Wtedy to wzniesiono otaczające twierdzę potężne i przeszło 950 metrowe mury obronne oraz siedemnaście cylindrycznych wież. Każda z nich miała 18 metrów średnicy oraz rozmieszczone naprzemiennie otwory strzelnicze. Jedna z wież zbudowana została poza murami i służyła głownie zaopatrzeniu twierdzy. Kolejna rozbudowa zamku miała miejsce w połowie XVI wiek, kiedy to nad miastem sprawował pieczę książę Ludwik I Andegaweński (1339-1384). Oprócz prac dekoracyjnych książę zamówił także monumentalny arras złożony z siedmiu części o łącznej długości 144 m i szerokości 5,5 m. Tkanina utkana została w Paryżu przez Nicolasa Bataille na podstawie miniatur osnutych na Apokalipsie Świętego Jana. W XVI wieku powiększono fosę, a sam zamek jeszcze lepiej przystosowano do celów obronnych.
W kolejnych wiekach warownia wykorzystywana była do różnych celów. Początkowo pełniła funkcje cytadeli, później zaś garnizonu wojskowego, a na końcu w jej murach funkcjonowało więzienie. Najtragiczniejszy okres w historii zamku miał miejsce w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku bombardowań zniszczone zostały praktycznie wszystkie wewnętrzne zabudowania zamkowe i dziś w obrębie murów jest tylko rozległy skwer oraz kaplica zamkowa oraz kilka niewielkich zabudowań w których funkcjonuje muzeum w którym obejrzeć można m.in. pozostałości słynnego arrasu. W osuszonych fosach zaś założono ogrody kwiatowe.

Stare Miasto w Angers

Odwiedzając Angers warto także przespacerować się po sąsiadującym z zamkiem niezwykle urokliwym starym miastem na którym spotkać można kilka ciekawych zabytków. Najważniejsze z nich to m.in. wzniesiona na przełomie XII i XIII wieku monumentalna katedra św. Maurycego (Cathédrale Saint-Maurice), zbudowany w XVI wieku z muru pruskiego okazały dom Adama (Maison d'Adam), XIII wieczny kościół św. Sergiusza, pałac biskupi, XII wieczny szpital św. Jana (obecnie muzeum archeologiczne), pozostałości dawnego żeńskiego opactwa benedyktyńskiego Ronceray oraz Pałac Pignerolle (Château de Pignerolle).

Ciekawostki

  • W okresie od listopada 1939 do czerwca 1940 roku w Angers mieściła się siedziba Polskiego Rządu na Uchodźstwie z gen. Władysławem Sikorskim jako Premierem, oraz rezydencja Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Władysława Raczkiewicza (Château de Pignerolle).

mail

Multimedia