Zamek w Amboise - panorama

Amboise to niewielkie miasto w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Loary, około 20 km w kierunku wschodnim od Tours. Tym co przyciąga tu setki turystów każdego roku, jest usytuowany w samym sercu miasta nad brzegiem rzeki majestatyczny średniowieczny zamek. Jego początki sięgają przełomu III i IV wieku n.e., kiedy to Merowingowie wznieśli tu fort warowny będący zaczątkiem zamku. W okresie średniowiecza był on kilkukrotnie najeżdżany i niszczony przez Normanów. Pod koniec XII wieku okoliczne tereny wraz z grodem dostały się we władanie członków arystokratycznego rodu d'Amboise. Wtedy też przystąpiono do budowy pierwszej warowni. W 1434 ówczesny król Francji - Karol VII Walezjusz, skonfiskował fortecę należącą wówczas do Ludwika d'Amboise i polecił poddać ją gruntownej rozbudowie. Prace budowlane kontynuowane były w czasach Ludwika XI (1423-1483), a później Karola VIII (1470-1498). Wybudowano wówczas m.in. południowe skrzydło, a także dwie wieże: Tour de Minimes i Tour Hurtault. Ostatecznie powstała tu okazała gotycko-renesansowa rezydencja królewska typu palazzo in fortezza pełniąca również funkcje obronne. Przez lata zamek w Amboise stanowił tymczasową lub stałą siedzibą królów z dynastii Walezjuszy i Burbonów. W czasie nieobecności pary królewskiej służył za schronienie "ogrodowi dziecięcemu" Francji. Tu urodził się Karol VIII, Franciszek I oraz jego siostra Małgorzata d’Angoulême. Tutaj też wychowywano dzieci Henryka II i Katarzyny Medycejskiej. Na przełomie XV i XVI wieku w zamku przez pewien czasz mieszkała księżna Andegawenii (matka króla Francji Franciszka I) - Ludwika Sabaudzka (1476-1531). Jakiś czas później posiadłość znacznie podupadła co spowodowało, że w 1530 roku ostatecznie opuściła ją rodzina królewska. Niespełna wiek później w czasach panowania Ludwika XIII zamek przekształcony został w więzienie. Ciężki okres dla Amboise nastał w czasie rewolucji francuskiej, kiedy to rezydencja została doszczętnie splądrowana i zniszczona. Pierwsze prace konserwatorskie przeprowadzone zostały w XIX wieku. Wtedy też wyburzono wtedy otaczające zamek domy, otwierając w ten sposób widok na wierzę i mury warowni. Z tej niegdyś imponującej budowli do czasów obecnych przetrwały tylko dwa skrzydła. Mimo to zamek nadal robi na przyjezdnych wielkie wrażenie. Latem na zamku bardzo często organizowane są różnego rodzaju imprezy czy przedstawienia teatralne.

Ciekawostki

  • Amboise związane jest ze słynnym włoskim malarzem, architektem i wizjonerem Leonardo da Vinci (1452-1519). Do miasta sprowadził go król Franciszek I Walezjusz i ofiarował mu posiadłość Clos Lucé (Cloux) usytuowana w pobliżu królewskiej rezydencji w zamku Amboise. Leonardo spędził tu ostatnie lata swojego życia, podczas których zajmował się regulacją rzeki Loary, a także rozwojem własnych projektów. Po śmierci został pochowany w kościele kolegialnym Saint Florentin przy zamku Amboise (zniszczonym w 1807 roku). Domniemane szczątki malarza zostały odnalezione w 1874 i przeniesione do zamkowej kaplicy św. Huberta;
  • W 1560 roku w mieście miał miejsce tzw. Tumult w Amboise, nieudana próba zamachu stanu zorganizowana przez Ludwika de Condé. Celem spisku było przejęcie kontroli młodym (szesnastoletnim), chorym na gruźlicę królem Franciszkiem II i wyeliminowanie Gwizjuszy. Tumult w Amboise zapowiadał wojny religijne we Francji.

mail

Multimedia