Komiža

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Splitsko-dalmatinska županija
Populacja: 1 526
GPS: N: 43°2'37.00", E: 16°5'22.00"
Komiža - panorama

Komiža to niewielkie miasto w południowej Chorwacji, położone na zachodnim wybrzeżu wyspy Vis. W zapiskach historycznych pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z dokumentów datowanych na połowę XII wieku. Wtedy to znajdowała się tu osada zwana Val Comesa. W okresie średniowiecza Komiža wraz z wyspą dostała się pod panowanie Wenecjan. W okresie austro-węgierskim miasteczko zamieszkiwane było przez blisko trzy razy więcej ludzi niż obecnie. Dziś Komiža to popularny letni ośrodek turystyczny, który w 1997 roku uzyskał utracony wcześniej status miasta. W miasteczku zachowało się także kilka ciekawych zabytków. Do najważniejszych z nich należą m.in. XVI-wieczny trójnawowy renesansowy kościół Matki Boskiej Pirackiej (Crkva sv. Marije Gusarice), pochodzący z przełomu X i XI wieku klasztor benedyktynów oraz usytuowana na terenie portu cytadela.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od łacińskiej nazwy wyspy, która stanowi połączenie słów "come" i "Issa" (starożytna nazwa wyspy).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W wodach chorwackiego Adriatyku znajduje się czerwony koral (Corallium rubum) szczególnie ceniony w świecie ze względu na swój wyjątkowy ciemnoczerwony kolor. Nurkowie wyławiają go stosując nurkowanie na mieszance helowo-tlenowej. Kiedyś korale wyławiano na głębokości 40 metrów, a obecnie odbywa się to przede wszystkim na głębokości 80 metrów.
Polub nas