Bistriţa

Rumunia
Kraj: Rumunia
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Okręg: Bistriţa-Năsăud
Populacja: 81 467
GPS: N: 47°7'56.76", E: 24°29'45.42"
Bistriţa
Bistriţa - panorama

Bistriţa (Bystrzyca) to miasto w północnej Rumunii, położone w Karpatach Wschodnich nad rzeką o takiej samej nazwie. Założone zostało w pierwszej połowie XIII wieku przez sprowadzonych przez króla Gejzę II (1130-1162) w te rejony niemieckich kolonistów (Sasów). W zamian za ziemie i liczne przywileje zobowiązali się do ochrony wschodnich granic Królestwa Węgierskiego. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie łączącej Węgry z Mołdawią niewielka osada bardzo szybko przeistoczyła się w ważny ośrodek handlowy regionu gdzie organizowany był słynny targ zbożowy (Sirul Sugălete). Okres świetności przerwany został przez coraz częstsze najazdy tureckie oraz zajęcie przez Austrię Siedmiogrodu. Ostatecznie w XVII wieku Bistriţa utraciła swoje dawne znaczenie stając się prowincjonalnym miasteczkiem.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Bistriţi jet usytuowany w samym sercu miasta okazały kościół ewangelicki (Biserica Evanghelică). Świątynia ta wzniesiona została w XIV wieku, a swój obecny renesansowy kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została na przełomie XV i XVI wieku. Wieża kościoła ma przeszło 75 metrów wysokości i zaliczana jest do najwyższych dzwonnic w kraju. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. wzniesiona w drugiej połowie XIII wieku cerkiew prawosławna (Biserica Ortodoxă), XV wieczny Dom Złotnika (Casa Argintarului), synagoga, wzniesiony pod koniec XVIII wieku kościół rzymskokatolicki św. Andrzeja, pozostałości obwarowań miejskich oraz 13 zabytkowych renesansowych kamieniczek z podcieniami (dawne miejsce targu zbożowego).

Ciekawostki

  • Bistriţa stanowi jedno z siedmiu warownych miast, od których wywodzi się nazwa Siedmiogród (w języku niemieckim Siebenbürgen - siedem warowni).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Rumunii żyje największa populacja niedźwiedzi brunatnych w Europie. W Karpatach, żyje blisko 6,5 tysiąca tych zwierząt (przykładowo w Polsce zamieszkuje zaledwie 80 osobników).
Polub nas