Śnieżka - panorama

Śnieżka (Sněžka) to najwyższy szczyt Sudetów (1602 metry n.p.m.) położony w zachodniej części Czarnego Grzbietu w Karkonoszach na granicy polsko-czeskiej na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego. Z uwagi na dużą deniwelacją względną (liczba określająca na ile szczyt wyróżnia się ze swojego otoczenia) góra ta jest najlepszym punktem widokowym całych Sudetów jak i Dolnego Śląska. Przy dobrej pogodzie widoczność przekracza tu nawet 200 km. Szczyt zbudowany jest z twardych skał metamorficznych zwanych z niemiecka hornfelsami, spod których miejscami wyzierają granity. Pierwsze udokumentowane wejście na Śnieżkę miało miejsce już w 1456 roku. Od tego czasu na górę zaczęło się wspinać coraz więcej ludzi i bardzo szybko jej popularność oraz sława stała się porównywalna do szczytów Alpejskich. W 1681 roku Hrabia Leopold von Schaffgotsch polecił wybudować na szczycie barokową drewnianą kaplicę św. Wawrzyńca. Świątynia przetrwała do czasów obecnych i po dziś dzień pozostaje czynnym obiektem sakralnym. Każdego roku, 10 sierpnia (w dzień św. Wawrzyńca), odbywa się tu uroczysta msza święta. W XIX wieku na czeskiej i niemieckiej stronie szczytu powstały schroniska turystyczne oraz budynek starego obserwatorium meteorologicznego. W 1974 roku został on zastąpiony nowym (wybudowanym przez Polaków) budynkiem Obserwatorium Wysokogórskie Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w którym urządzono także restaurację. Śnieżka zaliczana jest do Korony Gór Polski a także i Korony Europy (jako największa góra Czech). Szczyt charakteryzuje niezwykle surowy klimat. Przeciętnie przez ponad sto dni w roku, średnia dobowa temperatura spada poniżej -5 °C. Bardzo często wieją tu także silne i porywiste wiatry, o prędkości przekraczającej 15 m/s (a w porywach nierzadko przekraczają 35 m/s).

Szlaki Turystyczne

Na Śnieżkę wejść można trzema szlakami turystycznymi. Dwa z nich prowadzą mniej więcej grzbietem granicznym od wschodu i zachodu, trzeci zaś - od południa z Czech. Na Przełęcz Pod Śnieżką (1389 metrów n.p.m.), skąd prowadzi najpopularniejszy szlak na wierzchołek, można wejść różnymi drogami z Karpacza oraz kilkoma - od strony czeskiej.

Ciekawostki

  • Nazwa Śnieżka pochodzi z XIX wieku i wzięła się od przymiotnika śnieżna, czyli pokryta śniegiem;
  • Śnieżka była jedną z pierwszych gór europejskich licznie odwiedzanych przez turystów;
  • W 2006 roku Śnieżkę zdobył niepełnosprawny sportowiec Jarosław Rola i był pierwszą osobą poruszającą się na wózku, której udało się wjechać na ten szczyt;
  • Najwyższa odnotowana prędkość wiatru na Śnieżce przez stację meteorologiczną, to porywy dochodzące do 80 m/s, czyli 288 km/h (inne źródła podają prędkości przekraczające nawet 340 km/h).

mail