Szczeliniec Wielki

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Województwo: Dolnośląskie
GPS: N: 50°29'8.44", E: 16°20'21.13"
Szczeliniec Wielki
Szczeliniec Wielki - panorama

Szczeliniec Wielki to góra w południowo-zachodniej Polsce (województwo dolnośląskie), położona w Sudetach Środkowych na terenie Parku Narodowego Gór Stołowych. Jest to najwyższy szczyt (919 metrów n.p.m.) Gór Stołowych stanowiących jeden masyw górski. Jednocześnie jest to także niepowtarzalny i wspaniały labirynt oraz doskonały punki widokowy. Podobnie jak całe Góry Stołowe Szczeliniec zbudowany jest z powstałych w okresie kredy w środowisku morskim piaskowców ciosowych. Na szczyt prowadzi 665 kamiennych schodów. Ułożone zostały w 1814 roku przez ówczesnego sołtysa Karłowa i przewodnika turystycznego po Sudetach - Franza Pabela. Góra ta już od niepamiętnych czasów stanowiła popularny cel wielu wycieczek. Pierwsze udokumentowane wejście na Szczeliniec miało miejsce w XVI wieku. W 1846 roku na jego szczycie wybudowano schronisko, które obecnie jest najstarszym tego typu obiektem w całych Sudetach. Z platformy widokowej na szczycie Szczelińca rozpościera się malownicza panorama Kotliny Kłodzkiej oraz Karkonoszy (niektórzy twierdzą, że przy dobrej przejrzystości powietrza dostrzec stąd można nawet Beskidy). Dodatkowo spotkać możemy tu uformowane przez naturę liczne fantazyjne formacje skalne. Do najbardziej znanych z nich zaliczyć możemy m in. Małpoluda, Wielbłąda, Kwokę, Wiewiórkę czy Słonia. Przez masyw Szczelińca prowadzi trasa turystyczna, poprowadzona przez jego najciekawsze części czyli tzw. Labirynt Skalny. Wejście na trasę podczas sezonu turystycznego jest płatne. Będą na Szczelińcu warto także wybrać się do pobliskiej głębokiej i wąskiej szczeliny skalnej zwanej Piekiełkiem. Panuje w niej specyficzny mikroklimat, utrzymujący niską temperaturę oraz śnieg nawet w samym środku lata. Inną ciekawostką są tu dwie skały tzw. Chybotki, które mimu znacznej masy można przy niewielkim wysiłku rozbujać. Szczeliniec Wielki zaliczany jest do Korony Gór Polski i uznawany jest jedną z największych atrakcji turystycznych całych Sudetów.

Ciekawostki

  • Najwyższym punktem Szczelińca jest 12 metrowa skała piaskowcowa zwana Fotelem Pradziada;
  • Na Szczelińcu, a dokładniej w Piekiełku, kręcono film pod tytułem "Opowieści z Narnii: Książę Kaspian";
  • W bezpośredniej bliskości Szczelińca Wielkiego znajduje się całkowicie zamknięty dla ruchu turystycznego rozległy masyw Szczelińca Małego.

Zdjęcia [46]
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 2261
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 1780
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 1927
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 1759
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 1867
Szczeliniec Wielki
Góry carston· 2608
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie (wg ostatniego spisu ludności) na terenie Rzeczypospolitej żyje blisko 2 tysiące Tatarów. Niegdyś Tatarzy hospodarscy (pochodzący z arystokracji tatarskiej) uzyskiwali herby i nadania ziemskie za służbę wojskową.
Reklama
Polub nas