Annecy - panorama

Annecy to zabytkowe miasto w południowo-wschodnie, położone w samym sercu Alpach Sabaudzkich (Alpes de Savoie) nad jeziorem Annecy (Lac d’Annecy). Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to w pobliżu obecnego miasta znajdowała się tu rzymsko-galijska osada zwana Boutae. Miejsce to opuszczone zostało około VI wieku. Zupełnie nowa osada powstała wokół niewielkiego grodu warownego znajdującego się w okolicy rzeki Thiou. Wtedy też nosiło nazwę Annecy-le-Neuf (Nowe Annecy). W XIII wieku Annecy pełniło funkcję siedziby hrabiów z Genewy, która na początku XV wieku stała się częścią księstwa Sabaudii. Jeszcze w tym samym wieku miasto zostało całkowicie zniszczone w skutek szalejącego pożaru. Odbudowane, bardzo szybko odzyskało swój dawny status i stało się stolicą księstwa, a 1535 roku przeniesiono tu z pobliskiej Genewy zdominowanej przez zwolenników Jana Kalwina siedzibę biskupów katolickich. Tym samym Annecy stało się jednym z ważniejszych ośrodków kontrreformacji. W latach 1602-1622 miastem rozporządzał słynny francuski teolog i filozof, a także doktor Kościoła Katolickiego i biskup Genewy św. Franciszek Salezy (1567-1622). To właśnie za jego panowania miasto przeżywało swój złoty okres. Wtedy to w mieście wybudowanych zostało wiele nowych zarówno świeckich jak i religijnych budowli, a także założone zostało słynne Zgromadzenie Sióstr Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny, potocznie nazywanych wizytkami. Pod koniec XVIII wieku w czasie rewolucji francuskiej Annecy okupowane było przez wojska francuskie. Ostatecznie w 1860 roku na mocy traktatu turyńskiego miasto przyłączone zostało do Francji. Obecnie Annecy to ważny francuski ośrodek miejski stanowiący stolicę departamentu Górnej Sabaudii. Wielowiekowa historia pozostawiła po sobie pełne urokliwych zakamarków i krętych uliczek zabytkowe stare miasto (Viele Ville). Dodatkowego uroku nadają mu stanowiące dopływy rzeki Thiou liczne kanały oraz uliczki z arkadami.

Annecy - Plan

Zwiedzanie

Najstarsza część miasta rozciąga się po obu stronach rzeki Thiou w pobliżu jej ujścia do jeziora Annecy. Starówkę najlepiej zwiedzać pieszo bowiem w dużej części wyłączona jest z ruchu samochodowego. Główne ulice starego miasta to: rue Royale, rue du Pâquier oraz rue Carnot. Ulubionym miejscem turystów jest okolica Mostu Perriere (Pont Perriere) z którego rozpościera się przepiękny widok na najczęściej fotografowany budynek w Annecy jaki jest Pałac na Wyspie (Palais de l'Isle). Swoim wyglądem przypomina on statek płynący po rzece. Zwiedzając miasto warto także wybrać na znajdujący się przy północnym krańcu Ogrody Europy niezwykle malowniczy Most Miłości (Le Pont des Amours). Z uwagi na duża ilość kanałów oraz malowniczych mostków Annecy bardzo często określane bywa mianem "Alpejskiej Wenecji". Dużą atrakcją miasta jest także jezioro, które przyciąga tu bardzo licznie miłośników sportów wodnych takich jak m.in. kajakarstwo, windsurfing, przejażdżki łodzią motorową a przede wszystkim żeglarstwo. Wypożyczalnie sprzętu pływającego znajdują się praktycznie we wszystkich osiedlach czy miasteczkach nad jeziorem. W Annecy i okolicach funkcjonuje także wiele biur organizujących wycieczki wspinaczkowe na okoliczne szczyty alpejskie.

Pałac na Wyspie

Pałac na Wyspie (Palais de l'Isle) to jeden z najbardziej znanych i najcenniejszych zabytków Annecy. Znajduje się w samym sercu starego miasta w rozwidleniu kanału rzeki Thiou. Budowla powstała w XII stuleciu na na przestrzeni wieków pełnił wiele różnych funkcji. Niegdyś znajdowało się tu miejskie więzienie a później siedziba sądu. Obecnie w jego murach ma swoją siedzibę Muzeum Historii i Sztuki. Palais de l'Isle jest najczęściej fotografowaną budowlą w Annecy co czyni go jednym z głównych symboli Annecy.

Annecy - Pałac na Wyspie - Palais de l'Isle

Katedra św. Piotra

Katedra św. Piotra (Cathédrale Saint-Pierre) znajduje się w samym sercu starego miasta przy ulicy Jean-Jacques Rousseau 8. Świątynia wzniesiona została w pierwszej połowie XVI wieku przez Franciszkanów i początkowo pełniła rolę kaplicy. Jej głównym projektantem został znany francuski architekt Jacques Rossel. Budowla reprezentuje styl renesansowy a jej wygląd wzorowany był na rzymskiej Bazylice Santa Maria del Popolo. Fasadę kościoła zdobią toskańskie pilastry (płaskie filary, nieznacznie wysunięte ze ściany) oraz usytuowana nad głównym wejściem imponująca rozeta witrażowa. Do rangi katedry świątynia podniesiona została dopiero w 1822 roku. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na obraz Mazzolego przedstawiający oswobodzenie św. Piotra oraz Zdjęcie z krzyża, piękne witraże a także XVIII-wieczne organy.

Annecy - Katedra św. Piotra

Zamek Annecy

Zamek Annecy (Château d'Annecy) - znajduje się na malowniczym wzgórzu i stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych budowli miasta. Wzniesiony został prawdopodobnie już na przełomie XII i XIII stulecia jako jedna z siedzib hrabiów Genewy. Na przestrzeni wieków warownia była kilkukrotnie przebudowywana i powiększana. Najstarszą jego częścią jest przeszło 30 metrowa gotycka Wieża Królowej a dobudowane w późniejszym czasie budynki mieszkalne utrzymane są w stylu renesansowym. Obecnie w jego murach mieści się muzeum w którym prezentowane są różnego rodzaju ekspozycje etnograficzne oraz archeologiczne. Ponadto swoją siedzibę ma tu Regionalne Obserwatorium Jezior Alpejskich. Z murów warowni rozpościera się przepiękna panorama starego miasta oraz jeziora.

Zamek Annecy

Kościół św. Maurycego

Kościół św. Maurycego (Église Saint-Maurice) wzniesiony został w pierwszej połowie XVI wieku co czyni go najstarszą świątynie w mieście. Początkowo pełnił on funkcję kaplicy klasztora Dominikanów. Świątynia reprezentuje styl późnogotycki gotycki a właściwie jego odmianę zwaną flamboyant (nurt w architekturze pełen bogatych elementów imitujących kształt płomieni). We wnętrzu kościoła warto obejrzeć XVI wieczne malowidła.

Pozostałe Zabytki Annecy

  • Pałac Biskupi (Palais épiscopal d'Annecy) - wzniesiony został w XVIII stuleciu. W czasie rewolucji pełnił on funkcję siedziby administracji finansowej i sądowej. Obecnie w jego murach ma swoją siedzibę Szkoła Muzyczna oraz Szkoła Sztuk Pięknych.
  • Kościół Notre-Dame-de-Liesse (Église Notre-Dame-de-Liesse) - w zniesiony został w drugiej połowie XIV wieku na polecenie hrabiów Genewy.
  • Bazylika Nawiedzenia (Basilique de la Visitation) - wzniesiona została w pierwszej dekadzie XX stulecia i stanowi miejsce pochówku św. Franciszka Salezego. Świątynia ma 72 metry wysokości i reprezentuje styl neoromański.
  • Kościół św Franciszka (Église Saint-François) - wzniesiony został w pierwszej połowie XVII wieku i początkowo pełnił funkcję sanktuarium. W czasie rewolucji francuskiej świątynia została zniszczona i zaadoptowana na magazyn. Gruntowna renowacja kościoła przeprowadzona została dopiero w XX stuleciu. Świątynia reprezentuje styl barokowy.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od rzymskiej posiadłości Villa Aniciaca;
  • Od 1960 roku na początku czerwca w Annecy organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Filmów Animowanych (Festival International du Film d'Animation d'Annecy).

mail

Multimedia