Honfleur

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Normandia
Strona Internetowa: www.ville-honfleur.com
GPS: N: 49°25'0.00", E: 0°13'60.00"
Honfleur
Honfleur - panorama

Honfleur to niewielkie miasteczko w północnej Francji, położone przy ujściu Sekwany do kanały La Manche. Jego początki sięgają pierwszej połowy XI wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada rybacka. Dzięki korzystnemu położeniu na trasie morskiego szlaku handlowego wiodącego z Rouen do Anglii, niewielka wioska bardzo szybko rozrosła się w ważny ośrodek handlowy regionu. Powstał tu także port z którego w średniowieczu wyruszały liczne poczty normandzkich rycerzy po zwycięstwie Wilhelma Zdobywcy, a także XVII wieczni francuscy odkrywcy-żeglarze. Upadek portu nastąpił wraz z utratą przez Francję zamorskich kolonii. Miasteczko ponownie rozsławione zostało dopiero w XIX wieku przez malarzy impresjonistów, takich jak Monet czy Boudin.

Zwiedzanie

Najstarsza, zabytkowa część miasta skupia się wokół Starego Portu (Vieux Basin), gdzie dziś cumują liczne jachty i żaglówki. Wokół nabrzeży ciągną się wysokie, wąskie kamieniczki obłożone łupkowymi płytkami. W miasteczku zachowało się także kilka ciekawych zabytkowych budowli. Najważniejsze z nich to m.in. gotycki kościół St-Etienne (obecnie siedziba Muzeum Etnografii i Sztuki Ludowej Normandii), kamienny dom naczelnika portu (Lieutenance) oraz XV wieczny drewniany kościół św Katarzyny (Église Sainte-Catherine).

Ciekawostki

  • W pobliżu Honfleur znajduje się nowoczesny most Pont de Normandie rozpięty ponad bagnistymi rozlewiskami Sekwany. Przeprawa ta wybudowana została pod koniec XX wieku i liczy ponad 2 km długości. Jej ogromne pylony, na których została podwieszona, mają 215 metrów wysokości. Most połączył Honfleur ze znajdującym się po drugiej stronie rzeki miastem Hawr.

Zdjęcia [15]
Honfleur
Miasta Klooska· 516
Honfleur
Miasta Klooska· 509
Honfleur
Miasta Klooska· 466
Honfleur
Miasta Klooska· 630
Honfleur
Miasta Klooska· 453
Honfleur
Miasta Klooska· 486
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna bagietka (cienka i długa bułka), która obecnie uchodzi za symbol Paryża, przywędrowała do Francji z Wiednia! Stało się to za sprawą austriackich piekarzy, którzy emigrując nad Sekwanę, przywieźli ze sobą jej recepturę. Podobnie było także, ze słynnym rogalikiem - croissant.
Polub nas