Tours

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Centralny-Dolina Loary
Populacja: 142 000
Powierzchnia: 34 km²
GPS: N: 47°23'25.06", E: 0°41'19.87"
Tours
Tours - panorama

Tours to miasto w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Loary na terenie historycznej krainy Tureni. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wokół przeprawy rzecznej na Loarze zawiązała się niewielka osada zamieszkiwana przez członków celtyckiego plemienia Turonów. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię zwaną Caesarodunum (Wzgórze Cezara). Około III wieku do miasta przybył z misją chrystianizacyjną św. Gatien, a w V wieku Tours stało się ważnym ośrodkiem kultu św. Marcina. Wtedy to pełnił on obowiązki biskupa w miejscowej katedrze. Wprowadził nowy styl pracy, do tej pory biskup mieszkał przy katedrze i tam przyjmował petentów. Tymczasem św. Marcin prawie zawsze był poza domem pośród wiernych. Często uczestniczył w synodach, a także założył klasztor w pobliskim Marmoutier. Z osobą św. Marcina jest związana pewna miejscowa legenda. Opowiada ona historię zasadzonej przez biskupa przy miejscowym klasztorze winorośli. Pewnego razu przerażeni mnisi odkryli, że zbłąkane osiołki odgryzły większość pędów rośliny. Mimo to winorośl w kolejnym roku obrodziła nadzwyczaj udanie. Po pewnym czasie przycinanie pędów stało się tradycją Tours, a samo miasto stało się miejscem kultu oraz celem licznych pielgrzymek oraz ważnym przystaniem na słynnym świętym szlaku wiodącym do Santiago de Compostela. W czasie reformacji wielu mieszkańców Tours przeszło na nowa wiarę, a bogactwo miasta budowali głownie hugenoci, rozwijając prężnie przemysł jedwabniczy. Ich wygnanie po odwołaniu edyktu nantejskiego zapoczątkowało stagnację i upadek gospodarczy miasta. Najtragiczniejszym okresem w historii Tours był okres II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich bombardować zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Mimo to zachowało się tu urokliwe stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Tours jest okazała gotycka katedra św Gracjana (Cathédrale Saint-Gatien). Jej początki sięgają IV wieku, kiedy to wzniesiona została tu pierwsza świątynia. W kolejnych wiekach była ona sukcesywnie powiększana i rozbudowywana. Jej budowę ukończono dopiero w XVI wieku. Wewnątrz świątyni warto zwrócić na imponujące XIII wieczne witraże oraz nagrobki dzieci Anny Bretońskiej i Karola VIII. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in.wybudowana w latach 1886-1924 neobizantyjska Bazylika św Marcina (Basilique Saint-Martin), dawny Pałac Biskupi (obecnie Muzeum Sztuk Pięknych), XV wieczny Hotel Goüin, XVIII wieczny kamienny most (Pont Wilson), późnogotycki dom Tristana (Mansion de Tristan), Wieża Karola (Tour Charlemagne), XI wieczny zamek (Château de Tours), pozostałości opactwa św. Marcina oraz liczne bogato zdobione zabytkowe domy i pałace.

Ciekawostki

  • W czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-1871, a potem podczas II wojny światowej Tours pełniło rolę tymczasowej stolicy Francji i siedziby rządu francuskiego;
  • Najważniejszym świętem w Tours jest dzień św. Marcina, który obchodzony jest tu hucznie 11 listopada.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Paryżu po zakończeniu I wojny światowej powstał Pierwszy Grób Nieznanego Żołnierza. Inicjatorem był Francuz - Fryderyk Simon, który podczas wojny stracił trzech synów. W 1921 roku pierwszego bezimiennego żołnierza pochowano pod Łukiem Triumfalnym. Dziś Groby Nieznanych Żołnierzy spotkać można praktycznie na całym świecie.
Reklama
Polub nas