Tours to miasto w środkowej Francji, położone w dolinie rzeki Loary na terenie historycznej krainy Tureni. Jego początki sięgają czasów starożytnych, kiedy to wokół przeprawy rzecznej na Loarze zawiązała się niewielka osada zamieszkiwana przez członków celtyckiego plemienia Turonów. Jakiś czas później została ona podbita i zajęta przez Rzymian, którzy utworzyli tu swoją kolonię zwaną Caesarodunum (Wzgórze Cezara). Około III wieku do miasta przybył z misją chrystianizacyjną św. Gatien, a w V wieku Tours stało się ważnym ośrodkiem kultu św. Marcina. Wtedy to pełnił on obowiązki biskupa w miejscowej katedrze. Wprowadził nowy styl pracy, do tej pory biskup mieszkał przy katedrze i tam przyjmował petentów. Tymczasem św. Marcin prawie zawsze był poza domem pośród wiernych. Często uczestniczył w synodach, a także założył klasztor w pobliskim Marmoutier. Z osobą św. Marcina jest związana pewna miejscowa legenda. Opowiada ona historię zasadzonej przez biskupa przy miejscowym klasztorze winorośli. Pewnego razu przerażeni mnisi odkryli, że zbłąkane osiołki odgryzły większość pędów rośliny. Mimo to winorośl w kolejnym roku obrodziła nadzwyczaj udanie. Po pewnym czasie przycinanie pędów stało się tradycją Tours, a samo miasto stało się miejscem kultu oraz celem licznych pielgrzymek oraz ważnym przystaniem na słynnym świętym szlaku wiodącym do Santiago de Compostela. W czasie reformacji wielu mieszkańców Tours przeszło na nowa wiarę, a bogactwo miasta budowali głownie hugenoci, rozwijając prężnie przemysł jedwabniczy. Ich wygnanie po odwołaniu edyktu nantejskiego zapoczątkowało stagnację i upadek gospodarczy miasta. Najtragiczniejszym okresem w historii Tours był okres II wojny światowej, kiedy to w wyniku alianckich bombardować zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Mimo to zachowało się tu urokliwe stare miasto w którym odnaleźć można wiele zabytkowych budowli.
Zwiedzanie
Serce Tours stanowi rozlegly Plac Jeana Jauresa (Place Jean Jaures), który ozdabiają dwie fontanny oraz okazała fasada budynku ratusza miejskiego (Hôtel de ville de Tours). Gmach wybudowano w latach 1896-1904 według projektu znanego francuskiego architekta Victora Laloux'a (1850-1937). Przy placu swój początek ma główna arteria miejska Rue Nationale, która stanowi przedłużenie Aleji Grammonta (Avenue de Grammont) i ciągnie się ad do Place Anatole-France. W 2012 roku została wyłączona została z ruchu kołowego (kursują po niej jedynie tramwaje) i obecnie pełni rolę deptaka miejskiego. Kierując się na wschód od Rue Nationale dojdziemy do niewielkiego placu (Place de la Cathédrale) przy którym wznosi się okazała gotycka katedra św Gracjana (Cathédrale Saint-Gatien). Wybudowano ją w latach 1170-1547 w miejscu wcześniejszej świątyni, której początki datowane są na pierwszą połowę IV wieku n.e. Nieśpieszna budowa katedry przyczyniła się do lokalnego powiedzenia: "... dopiero gdy zostanie wybudowana katedra", co oznaczało coś na co czekać można było nawet i do końca świata. Wewnątrz świątyni warto zwrócić uwagę na imponujące XIII-wieczne witraże oraz nagrobki dzieci Anny Bretońskiej i Karola VIII. Kolejnym ważnym zabytkiem Tours jest usytuowana po zachodniej stronie Rue Nationale neobizantyjska Bazylika św. Marcina (Basilique Saint-Martin). W swoim obecnym kształcie świątynia wzniesiona została w latach 1886-1924. Powstała w miejscu starej bazyliki, której początki sięgają V wieku n.e. Wtedy to w świątyni złożone zostały relikwie biskupa oraz świętego Kościoła katolickiego i prawosławnego Marcina z Tours. Podczas rewolucji francuskiej (1789-1799) bazylika została zbezczeszczona i przekształcona w stajnię a relikwie św. Marcina zostały niemal w całości spalone. Przetrwał jedynie fragment czaszki, który złożony został w krypcie nowej bazyliki. Pozostałe ważne zabytki miasta to m.in. dawny Pałac Biskupi (obecnie Muzeum Sztuk Pięknych), XV wieczny Hotel Goüin, XVIII-wieczny kamienny Most Wilsona (Pont Wilson), późnogotycki dom Tristana (Mansion de Tristan), Wieża Karola (Tour Charlemagne), XI wieczny Zamek (Château de Tours), pozostałości opactwa św. Marcina oraz liczne bogato zdobione zabytkowe domy i pałace.
Ciekawostki
- W czasie wojny francusko-pruskiej w latach 1870-1871, a potem podczas II wojny światowej Tours pełniło rolę tymczasowej stolicy Francji i siedziby rządu francuskiego;
- Najważniejszym świętem w Tours jest dzień św. Marcina, który obchodzony jest tu hucznie 11 listopada.