Perpignan to miasto w południowej Francji, położone na niewielkiej nadmorskiej równinie u podnóża Pirenejów w pobliżu ujścia rzeki Têt do Morza Śródziemnego. Wedle miejscowej legendy założone zostało w X wieku przez przybyłego z gór Pere Pinya (Pierre Pigne). Jeszcze w tym samym wieku na terenie osady wybudowano tu zamek oraz pierwszy kościół. Dynamiczny rozwój miasta spowodował, że w 1276 roku Perpignan podniesione zostało do rangi nowo utworzonego Królestwa Majorki. Obejmowało ono wówczas oprócz wyspy: Majorka, Minorka, Ibiza oraz krainy Roussillon i Cerdanya. Funkcje stołeczne miasto pełniło do 1344, kiedy to królestwo zostało wcielone do Aragonii. W 1346 roku Perpignan zostało nawiedzone przez epidemię dżumy (czarnej śmierci) w wyniku której zmarła bądź wyemigrowała większość ludności miasta. W 1642 roku Perpignan zostało zdobyte i zajęte przez wojska Ludwika XIII i na mocy traktatu pirenejskiego (1659) wcielone do francuskiej prowincji Roussillon. W drugiej połowie XVII wieku miasto zostało ufortyfikowane według projektów znanego i wybitnego francuskiego inżyniera wojskowego i architekta Sébastiena Le Prestre de Vaubana (1633-1707). Latem 1793 roku podczas tzw. wojny w Pirenejach pod Perpignan stoczona została bitwa pomiędzy wojskami hiszpańskimi pod dowództwem generała Antoniego Ricardosa (1727-1794) a oddziałami Republiki Francuskiej, dowodzonymi przez hrabiego Louis-Charles'a de Flersa. Francuskim republikanom udało się odeprzeć hiszpańskich napastników i zmusić ich do wycofania się. Podczas rewolucji francuskiej (1789-1799) Perpignan zostało częściowo zniszczone a wiek później rozebrana została znaczna część fortyfikacji miejskich. Obecnie Perpignan to stosunkowo duża miejscowość, którą zamieszkuje blisko 120 tysięcy ludzi.
Zwiedzanie
Rozległe stare miasto w Perpignan ograniczają wielkie bulwary (Bd Wilson i Bd J. Bourrat) oraz założony w miejscu dawnych bastionów ciąg malowniczych parków z ogrodami. Niegdyś główne wejście do miasta prowadziło przez połączoną z murami miejskimi (obecnie nieistniejącymi) monumentalną bramę Le Castillet. Dziś w jej murach swoją siedzibę ma Katalońskie Muzeum Sztuki (Musée catalan des arts et traditions populaires). W jej pobliżu znajduje się jeden z cenniejszych zabytków Perpignan jakim jest jest okazała gotycka Katedra św. Jana Baptysty (Cathédrale Saint-Jean-Baptiste). Jej budowa rozpoczęta została w pierwszej połowie XIV wieku i ciągnęła się przez blisko dwa kolejne stulecia. Katedra powstała w miejscu starej romańskiej świątyni (Église Saint-Jean-le-Vieux), której znaczna część zachowała się do czasów obecnych. Katedra jak większość gotyckich katalońskich kościołów, ma jedną szeroką na 18 metrów i długą na 80 metrów nawę, którą kończy monumentalny ołtarz główny ze św. Janem Chrzcicielem. Pochodzi on z przełomu XVI i XVII wieku i jest dziełem burgundzkiego artysty Calude'a Perreta. W bezpośrednim sąsiedztwie świątyni znajduje się dzwonnica z charakterystycznym ażurowym żelaznym zwieńczeniem. Kierując się od katedry w kierunku północno-zachodnim dojdziemy do głównego placu miejskiego Plaça de la República na którym niegdyś organizowane były targi. Idąc dalej, przechodząc przez mury cytadeli naszym oczom ukarzę się surowy gotycki Pałac Królów Majorki (Palais des rois de Majorque). Wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku z przeznaczeniem na siedzibę dla króla Jakuba II z Majorki (1243-1311). jego charakterystycznym elementem jest wysoka kwadratowa wieża z główną bramą wejściową. We wnętrzu rezydencji obejrzeć można m.in. XIV wieczną kaplicę zamkową oraz kilka wspaniałych sal z dużymi kominami oraz ozdobnymi stropami. Pozostałe warte uwagi zabytki Perpignan to m.in. XIII-wieczna Wieża Château-Roussillon (Tour de Château-Roussillon), koszary św. Jakuba (Caserne Saint-Jacques), klasztor św. Klary (Couvent Sainte-Claire), reprezentujący kataloński gotyk budynek Loge de mer, kościół św. Jakuba (Église Saint-Jacques), klasztor dominikanów (Couvent des Frères Prêcheurs), kościół karmelitów (Église des Carmes), kaplica Notre-Dame-des-Anges (Chapelle Notre-Dame-des-Anges), kościół św. Jana Starszego (Église du Vieux-Saint-Jean) czy dawny budynek sądu (Palais de justice).
Ciekawostki
- W Perpignan urodził się znany francuski biathlonista i zarazem jeden z najbardziej utytułowanych zawodników w historii biathlonu Martin Fourcade.