Aix-en-Provence

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 143 404
GPS: N: 43°31'54.33", E: 5°26'48.46"
Aix-en-Provence
Aix-en-Provence - panorama

Aix-en-Provence to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone w dolinie rzeki Arc, około 30 km w kierunku północnym od Marsylii. Założone zostało w 122 roku p.n.e. przez rzymskiego konsula Gaiusa Sextiusa Calvinusa jako kolonia weteranów jego wojsk i nazwane zostało Aquae Sextiae. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a później zostało splądrowane i zniszczone przez Saracenów. Ponowny rozwój rozwój Aix rozpoczął się z początkiem XV wieku, kiedy to miasto dostało się pod panowanie Aragonii i Andegawenii. Wtedy to stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym regionu. W 1409 roku Ludwik II Andegaweński (1377-1417) ufundował w mieście uniwersytet. W 1487 roku Aix wraz z całą Prowansją zostało wcielone do Francji. Swój złoty wiek miasto przeżywało w drugiej połowie XV wieku, kiedy to rządził tu wybitny i światły władca Rene Andegaweński (1409-1480) zwany także jako Dobry Król Rene. Na początku XVI wieku Ludwik XII (1462-1515) powołał tu parlament Prowansji, który przetrwał do czasów rewolucji francuskiej, kiedy to Aix utraciło swoje znaczenie na rzecz pobliskiej Marsylii. Obecnie Aix-en-Provence stanowi ważne centrum edukacyjne regionu w którym działa prestiżowy Uniwersytet Prowansalski.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Aix zachowało się wiele zabytkowych budowli. Jedną z największych atrakcji jest tu wzorowana na paryskich Polach Elizejskich główna ulica miejska zwana Cours Mirabeau. Ta niezwykle malownicza aleja ma blisko 440 metrów długości i stanowi główne miejsce spotkań i spacerów mieszkańców miasta. Ocieniają ja okazałe palmy, które tworzą niesamowity zielony tunel, pośrodku którego ciągnie się rząd zabytkowych fontann. Po obu stronach ulicy zaś stoją imponujące bogato zdobione kamienice i rezydencje. Pozostałe ważne zabytki Aix to m.in. łączącą w sobie wiele stylów architektonicznych średniowieczna katedra St-Sauveur (Cathédrale Saint-Sauveur), dawny pałac biskupi (obecnie Muzeum Tapiserii), wzniesiony w XII wieku gotycki warowny kościół św. Jana (Église Saint-Jean-de-Malte), zbudowany w latach 1655-1670 okazały ratusz (Hôtel-de-Ville), wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku w miejscu dawnego klasztoru Dominikanów kościół św. Marii Magdaleny (Église de la Madeleine), dawny rzymski akwedukt, XVIII wieczny kościół św. Ducha oraz liczne fontanny (których w mieście naliczyć można przeszło 150).

Ciekawostki

  • W Aix-en-Provence urodził się i spędził większość swojego życia słynny francuski malarz postimpresjonistyczny Paul Cézanne (1839-1906). Jego twórczość uznana została za pomost łączący impresjonizmem z kubizmem. Kochał on także pejzaż i harmonię natury. W jego obrazach bardzo często przewijają się motywy okolic Aix (w tym m.in. góra Sainte-Victorie).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Polub nas