Aix-en-Provence

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 143 404
GPS: N: 43°31'54.33", E: 5°26'48.46"
Aix-en-Provence
Aix-en-Provence - panorama

Aix-en-Provence to zabytkowe miasto w południowej Francji, położone w dolinie rzeki Arc, około 30 km w kierunku północnym od Marsylii. Założone zostało w 122 roku p.n.e. przez rzymskiego konsula Gaiusa Sextiusa Calvinusa jako kolonia weteranów jego wojsk i nazwane zostało Aquae Sextiae. Po upadku Cesarstwa miasto zostało zajęte przez Wizygotów, a później zostało splądrowane i zniszczone przez Saracenów. Ponowny rozwój rozwój Aix rozpoczął się z początkiem XV wieku, kiedy to miasto dostało się pod panowanie Aragonii i Andegawenii. Wtedy to stało się ważnym ośrodkiem kulturalnym i naukowym regionu. W 1409 roku Ludwik II Andegaweński (1377-1417) ufundował w mieście uniwersytet. W 1487 roku Aix wraz z całą Prowansją zostało wcielone do Francji. Swój złoty wiek miasto przeżywało w drugiej połowie XV wieku, kiedy to rządził tu wybitny i światły władca Rene Andegaweński (1409-1480) zwany także jako Dobry Król Rene. Na początku XVI wieku Ludwik XII (1462-1515) powołał tu parlament Prowansji, który przetrwał do czasów rewolucji francuskiej, kiedy to Aix utraciło swoje znaczenie na rzecz pobliskiej Marsylii. Obecnie Aix-en-Provence stanowi ważne centrum edukacyjne regionu w którym działa prestiżowy Uniwersytet Prowansalski.

Zwiedzanie

Do czasów obecnych w Aix zachowało się wiele zabytkowych budowli. Jedną z największych atrakcji jest tu wzorowana na paryskich Polach Elizejskich główna ulica miejska zwana Cours Mirabeau. Ta niezwykle malownicza aleja ma blisko 440 metrów długości i stanowi główne miejsce spotkań i spacerów mieszkańców miasta. Ocieniają ja okazałe palmy, które tworzą niesamowity zielony tunel, pośrodku którego ciągnie się rząd zabytkowych fontann. Po obu stronach ulicy zaś stoją imponujące bogato zdobione kamienice i rezydencje. Pozostałe ważne zabytki Aix to m.in. łączącą w sobie wiele stylów architektonicznych średniowieczna katedra St-Sauveur (Cathédrale Saint-Sauveur), dawny pałac biskupi (obecnie Muzeum Tapiserii), wzniesiony w XII wieku gotycki warowny kościół św. Jana (Église Saint-Jean-de-Malte), zbudowany w latach 1655-1670 okazały ratusz (Hôtel-de-Ville), wybudowany na przełomie XVII i XVIII wieku w miejscu dawnego klasztoru Dominikanów kościół św. Marii Magdaleny (Église de la Madeleine), dawny rzymski akwedukt, XVIII wieczny kościół św. Ducha oraz liczne fontanny (których w mieście naliczyć można przeszło 150).

Ciekawostki

  • W Aix-en-Provence urodził się i spędził większość swojego życia słynny francuski malarz postimpresjonistyczny Paul Cézanne (1839-1906). Jego twórczość uznana została za pomost łączący impresjonizmem z kubizmem. Kochał on także pejzaż i harmonię natury. W jego obrazach bardzo często przewijają się motywy okolic Aix (w tym m.in. góra Sainte-Victorie).

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Pieśń o Rolandzie to jeden z najstarszych francuskich rycerskich eposów, należący do gatunku pieśni o bohaterskich czynach (chansons de geste). Utwór ten powstał prawdopodobnie na początku XI wieku i opowiada o dziejach jednego z rycerzy Karola Wielkiego, który poległ w czasie bitwy jaka stoczona została z Saracenami w 778 roku.
Polub nas