Montreux

Szwajcaria
Kraj: Szwajcaria
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Kanton: Vaud
Strona Internetowa: montreux.ch
GPS: N: 46°26'32.04", E: 6°52'59.03"
Montreux
Montreux - panorama

Montreux to miasto i zarazem popularny ośrodek wypoczynkowy w Szwajcarii, położony nad północno-wschodnim krańcu Jeziora Genewskiego. W swoim obecnym kształcie miasto powstało w 1961 roku po połączeniu ze sobą gmin Châtelard i Planches. Kurort usytuowany jest w samym sercu tzw. Riwiery Szwajcarskiej i praktycznie od przełomu XIX i XX stanowi popularny ośrodek turystyczny. Otoczenie przez góry i jezioro sprawia, że Montreux to idealne miejsce dla amatorów sportów - zarówno wodnych, jak i zimowych. Wzdłuż wybrzeża ciągnie się malownicza promenada z której rozpościera się przepiękny widok na jezioro oraz oddalone góry. Najstarsza cześć Montreux zwana Vieux Quartier, koncentruje się wokół rue du Point. Swoje ostatnie miesiące życia spędził w Montreux słynny brytyjski muzyk, wokalista rockowy Freddie Mercury. Dziś o jego przywiązaniu do miasta przypomina usytuowany nad brzegiem jeziora na głównym placu miejskim pomnik artysty. W Montreux znajduje się także założone przez zespół Queen słynne studio nagraniowe Mountain Studios, w którym nagrywały albumy takie sławy muzyki rozrywkowej jak Queen, Deep Purple, The Rolling Stones czy David Bowie. Każdego roku w mieście organizowany jest jeden z najważniejszych festiwali jazzowych na świecie zwany Montreux Jazz Festival. Po raz pierwszy impreza ta zorganizowana została w 1967 roku przez Claudea Nobsa, Géo Voumarda i René Langela.

Montreux - Plan

Ciekawostki

  • W 1971 roku w czasie gdy Deep Purple nagrywało swój album Machine Head, w Montreux trwał koncert w czasie którego występował Frank Zappa. Jeden z jego fanów wystrzelił z pistoletu sygnałowego racę od której zajęło się ogniem miejscowe kasyno. Walka z pożogą trwała przez całą noc. Płonącemu budynkowi przyglądali się członkowie zespołu Deep Purple - co następnie opisali w piosence zatytułowanej "Smoke on the Water", która stała się wielkim przebojem.

Zdjęcia [7]
Montreux
Montreux
Montreux
Montreux
Montreux
Montreux
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Alphorn (róg alpejski) to popularny instrument ludowy z jakim spotkać się można podróżując po Alpach. Ma kształt prostej lub zawiniętej 3 lub 4 metrowej rury z ustnikiem. Jego dźwięk słychać nawet z odległości 10 kilometrów.
Polub nas