Kecskemét

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Bács-Kiskun
Strona Internetowa: kecskemet.hu
GPS: N: 46°53'60.00", E: 19°40'60.00"
Kecskemét
Kecskemét - panorama

Kecskemét to zabytkowe miasto w środkowej części Węgier, położone na terenie rozległej Wielkiej Niziny Węgierskiej około 80 km w kierunku południowo-wschodnim od Budapesztu. Obecnie jest to jeden z największych węgierskich ośrodków naukowych, kulturalnych i przemysłowych kraju. Jego nazwa pochodzi od złożenia dwóch słów: kecske oznaczającego kozę i met oznaczającego dzielnicę. Początki miasta sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to stanowiło ono własność gęsto zaludnionych posiadłości koronnych. Prawa miejskie Kecskemét uzyskał w 1368 roku. Okres prosperity skończył się wraz z najadami tatarskimi po których doszczętnie splądrowane i zniszczone miasto zostało praktycznie opuszczone przez większość mieszkańców. Odrodzenie Kecskemét nastąpiło za panowania Ludwika Węgierskiego (1326-1382), a w czasach tureckich miasto stało się schronieniem dla okolicznej ludności. Ośrodek ten tak bardzo spodobał się Turkom, że jako jedno z nielicznych miast węgierskich został objęty protektoratem sułtana. Po wyzwoleniu w 1686 roku i po powstaniu Rakoczego rozpoczął się ponowny okres prosperity miasta. W 1834 roku Kecskemét wykupione zostało z rąk magnackiej rodziny Koháry. Wkrótce potem okolice miasta przekształcone zostały w malownicze ogrody i rozległe winnice. Pod koniec XIX wieku w Kecskemét urodził się słynny węgierski muzykolog i kompozytor Zoltán Kodály (1882-1967).

Zwiedzanie

Dziś Kecskemét uważane jest za jedno z najpiękniejszych węgierskich miast. Większość zabytków rozlokowana jest pośród fantazyjnych i tonących w niezliczonej liści kwiatów ulic śródmieścia. Najważniejsze z nich to m in. wzniesiony w II połowie XVIII wieku w stylu węgierskiego rokoka kościół parafialny Nagytemplom, stanowiący najstarszą budowlę miasta Zbór Kalwiński (Reformatus templom), kościół św. Mikołaja (Szent Miklós templom), dawna mauretańsko-romantyczna synagoga (obecnie Pałac Nauki i Techniki), wzniesiony na początku XX wieku w stylu Art Nouveau fantazyjny Cifrapalota (Zdobny Pałac - obecnie siedziba miejskiej galerii sztuki), kościół ewangelicki, klasycystyczna ortodoksyjna cerkiew, Teatr Józsefa Katona oraz monumentalny secesyjny budynek Ratusza (Városháza).

Zdjęcia [11]
Kecskemét
Miasta Stakua· 1337
Kecskemét
Miasta Stakua· 1282
Kecskemét
Miasta Stakua· 1228
Kecskemét
Miasta Stakua· 1268
Kecskemét
Miasta Stakua· 1236
Kecskemét
Miasta Stakua· 1273
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najwybitniejszym i najbardziej znanym na świecie węgierskim kompozytorem jest Franciszek Liszt (1811-1866). Ten niezrównany mistrz fortepianu, twórca słynnych Rapsodii węgierskich i założyciel Akademii Muzycznej w Budapeszcie znany jest także z licznych utworów związanych tematycznie z Polską. Skomponował on m in. Oratorium o św. Stanisławie i Mazepę. Swego czasu tourne Liszta po polskich miastach w 1843 roku stało się prawdziwym manifestem przyjaźni polsko-węgierskiej.
Reklama
Polub nas