Kecskemét

Węgry
Kraj: Węgry
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Komitat: Bács-Kiskun
Strona Internetowa: kecskemet.hu
GPS: N: 46°53'60.00", E: 19°40'60.00"
Kecskemét
Kecskemét - panorama

Kecskemét to zabytkowe miasto w środkowej części Węgier, położone na terenie rozległej Wielkiej Niziny Węgierskiej około 80 km w kierunku południowo-wschodnim od Budapesztu. Obecnie jest to jeden z największych węgierskich ośrodków naukowych, kulturalnych i przemysłowych kraju. Jego nazwa pochodzi od złożenia dwóch słów: kecske oznaczającego kozę i met oznaczającego dzielnicę. Początki miasta sięgają przełomu XI i XII wieku, kiedy to stanowiło ono własność gęsto zaludnionych posiadłości koronnych. Prawa miejskie Kecskemét uzyskał w 1368 roku. Okres prosperity skończył się wraz z najadami tatarskimi po których doszczętnie splądrowane i zniszczone miasto zostało praktycznie opuszczone przez większość mieszkańców. Odrodzenie Kecskemét nastąpiło za panowania Ludwika Węgierskiego (1326-1382), a w czasach tureckich miasto stało się schronieniem dla okolicznej ludności. Ośrodek ten tak bardzo spodobał się Turkom, że jako jedno z nielicznych miast węgierskich został objęty protektoratem sułtana. Po wyzwoleniu w 1686 roku i po powstaniu Rakoczego rozpoczął się ponowny okres prosperity miasta. W 1834 roku Kecskemét wykupione zostało z rąk magnackiej rodziny Koháry. Wkrótce potem okolice miasta przekształcone zostały w malownicze ogrody i rozległe winnice. Pod koniec XIX wieku w Kecskemét urodził się słynny węgierski muzykolog i kompozytor Zoltán Kodály (1882-1967).

Zwiedzanie

Dziś Kecskemét uważane jest za jedno z najpiękniejszych węgierskich miast. Większość zabytków rozlokowana jest pośród fantazyjnych i tonących w niezliczonej liści kwiatów ulic śródmieścia. Najważniejsze z nich to m in. wzniesiony w II połowie XVIII wieku w stylu węgierskiego rokoka kościół parafialny Nagytemplom, stanowiący najstarszą budowlę miasta Zbór Kalwiński (Reformatus templom), kościół św. Mikołaja (Szent Miklós templom), dawna mauretańsko-romantyczna synagoga (obecnie Pałac Nauki i Techniki), wzniesiony na początku XX wieku w stylu Art Nouveau fantazyjny Cifrapalota (Zdobny Pałac - obecnie siedziba miejskiej galerii sztuki), kościół ewangelicki, klasycystyczna ortodoksyjna cerkiew, Teatr Józsefa Katona oraz monumentalny secesyjny budynek Ratusza (Városháza).

Zdjęcia [11]
Kecskemét
Miasta Stakua· 1459
Kecskemét
Miasta Stakua· 1395
Kecskemét
Miasta Stakua· 1344
Kecskemét
Miasta Stakua· 1383
Kecskemét
Miasta Stakua· 1352
Kecskemét
Miasta Stakua· 1397
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Z Węgier pochodzi słynna zabawka zwana Kostką Rubika. Wynaleziona została w 1974 roku przez węgierskiego architekta Ernő Rubika. Zabawa kostką polega na takim ułożeniu kwadratów, aby na każda ze ścianek miała ten sam kolor. Pierwsze ułożenie kostki zajęło wynalazcy około miesiąca czasu. Dziś już wiadomo, że magiczną liczbą kostki jest 20. Oznacza to, że każde ułożenie można rozwiązać wykonując maksymalnie 20 ruchów.
Reklama
Polub nas