Bressanone

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Trydent-Górna Adyga
Strona Internetowa: www.brixen.org
GPS: N: 46°43'0.00", E: 11°39'0.00"
Bressanone
Bressanone - panorama

Bressanone (niem. Brixen) to miasto w północnych Włoszech (Południowy Tyrol), położone w malowniczej alpejskiej kotlinie Valle Isarco (Eisacktal), około 35 km w kierunku południowo-zachodnim od Bolzano. Jest to jedno z najstarszych miast Tyrolu, którego udokumentowana historia sięga pierwszej połowy X wieku. Wtedy to znajdowała się tu niewielka górska osada zwana Prihsna. W latach 990-1964 stanowiła ona siedzibę diecezji i miejsce gdzie rezydowali książęta-biskupi Rzeszy Niemieckiej. To właśnie stąd pochodził wywodzący się z arystokratycznego rodu frankońsko-bawarskiego Biskup Poppo, który w 1048 roku został wybrany papieżem. Godność tą pełnił jednak zaledwie przez 23 dni.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków oraz symboli Bressanone jest usytuowana w samym centrum miasta okazała romańska katedra Najświętszej Marii Panny (Cattedrale di Santa Maria Assunta e San Cassiano). Świątynia ta wybudowana została w X wieku, a swój obecny kształt uzyskała w czasie ostatniej większej przebudowy jaka przeprowadzona została w trzy stulecia później. W jej wnętrzu warto zwrócić uwagę na sklepienie gdzie znajdują się przepiękne freski autorstwa wybitnego austriackiego malarza epoki baroku Paula Trogera (1698-1762). Pozostałe ważne zabytki Bressanone to m.in. baptysterium św Jana Chrzciciela, renesansowy Pałac Biskupi, XV wieczna Biała Wieża (Torre Bianca) oraz znajdujący się w północnej części miasta kościół św Cyryla.

Zdjęcia [13]
Bressanone
Miasta Radnik· 199
Bressanone
Miasta Radnik· 205
Bressanone
Miasta Radnik· 202
Bressanone
Miasta Radnik· 207
Bressanone
Miasta Radnik· 200
Bressanone
Miasta Radnik· 199
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Główną cechą charakterystyczną włoskich mężczyzn jest przywiązanie do matki, które wykracza poza zwykłe więzy rodzinne. Ta bliska relacja pokutuje przez całe życie, aż do starości i przejawia się w rozpaczliwej potrzebie bycia kochanym i rozumianym. Klasyczna włoska mama jest wielkoduszna, nadopiekuńcza i natrętna. Rodzina pozostaje podstawą tradycyjnego włoskiego społeczeństwa, a kult matki (mammismo), jest jej kamieniem węgielnym. Wizerunek matki ma bardzo często znaczący wpływ na wybór przyszłej małżonki.
Reklama
Polub nas