Merano

Włochy
Kraj: Włochy
Kontynent: Europa
Kategoria: Uzdrowiska
Region: Trydent-Górna Adyga
GPS: N: 46°40'8.80", E: 11°9'37.65"
Merano
Merano - panorama
Merano (Meran) to miasto w północnych Włoszech, położone nad rzeką Adygą i jednym z jej dopływów Passirio. Jego udokumentowane początki sięgają 857 roku. Wtedy to określane było mianem Mairania lub Mairanio. W okresie średniowiecza Merano należało do hrabiostwa Venosta, a w późniejszym czasie przeszło na własność Habsburgów. W XIX stuleciu miasteczko przeistoczyło się w popularny kurort, do którego coraz chętniej i liczniej zaczęła zjeżdżać szlachta, szukająca łagodnego klimatu i malowniczego położenia. Góry po północnej części chronią miasto od zimnych wiatrów, a dolina rzeki kontrastuje łagodnym klimatem. Miasteczkiem zauroczyła się także sama cesarzowa Austrii i królowa Węgier Elżbieta Bawarska znana też jako Sissi. Z czasem Merano wyrosło na jedno z najsłynniejszych uzdrowisk nie tylko w Alpach, ale w całej Europie. Mimo stagnacji również dziś miasto zaliczane jest do światowej czołówki wiodących kurortów odnowy biologicznej. Jedną z atrakcji Merano są wspaniałe nowoczesne termy z kompleksem licznych basenów. Miejsce to powinno być obowiązkowym punktem na mapie wszystkich entuzjastów ośrodków odnowy. Wizyta tutaj to powiew nie tylko czystego, górskiego powietrza, ale też prawdziwego luksusu. W termach woda używana jest na trzy sposoby: w formie inhalacji dla pobudzenia układu oddechowego, w formie kąpieli i w basenach, w których oferowane są również terapie ruchowe, prowadzone przez wykwalifikowanych fizjoterapeutów. W Merano zachowało się także kilka ciekawych zabytkowych budowli. Najciekawsze z nich to m.in. gotycki kościół św. Mikołaja (patrona miasta), XIX wieczny Kurhaus, średniowieczne bramy miejskie oraz położony na obrzeżach miasta zamek Trauttmansdorff.

Ciekawostki
- W 1981 roku w Merano rozegrany mecz o mistrzostwo świata w szachach pomiędzy Anatolijem Karpowem a Wiktorem Korcznojem.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Znajdująca się na Sycylii - Etna (3340 metry n.p.m.) jest najwyższym czynnym wulkanem Europy i najwyższą górą Włoch poza masywem alpejskim. Kratery oraz zbocza Etny w okresie zimowym bardzo chętnie są wykorzystywane przez narciarzy. Jeden ze starożytnych mitów opowiada, że jakoby we wnętrzu wulkanu żyje stugłowy olbrzym Tyfon, który został zamknięty tam przez Zeusa.
Reklama
Polub nas