Bolzano (niem. Bozen) to popularny ośrodek turystyczny Włoskiego Południowego Tyrolu stanowiący idealny przykład współistnienia ze sobą kultury włoskiej i niemieckiej. Miasto usytuowane jest nad rzeką Eisack (wł. Isarco) u podnóża masywu Dolomitów. Jego początki sięgają okresu średniowiecza, kiedy to o miasto toczyły się zażarte spory pomiędzy hrabiami Tyrolu a biskupami pobliskiego Trydentu. W XVI wieku Bolzano zostało przejęte przez Habsburgów i pozostawało pod ich wpływami aż do końca XVII wieku, kiedy to dostało się pod wpływy ówczesnej Bawarii. W owym czasie miasto przeżywało także swój największy okres rozkwitu. Głównie za sprawą arcyksiężnej Austrii - Klaudii Medycejskiej (1604-1648), która nadała mu liczne przywileje oraz ulgi handlowe. W 1809 roku miasto zostało zdobyte przez wojska Napoleona i włączone do Królestwa Włoch. W późniejszym czasie Bolzano zostało wcielone do Austrii, a po I wojnie światowej na mocy traktatów pokojowych region ten stał się ponownie częścią terytorium Włoch.
Zwiedzanie
Do najważniejszych zabytków miasta zaliczyć możemy m in. XIII wieczną (przebudowaną na przełomie XIV i XV wieku) gotycką Katedrę Wniebowzięcia Najświętszej, Klasztor i Kościół Dominikanów (Chiesa dei Domenicani), XIV wieczny kościół Franciszkanów oraz słynne Muzeum Archeologiczne w którym zobaczyć możemy odnalezioną w latach 90 XX wieku w okolicznych Alpach idealnie zachowaną mumię Ötziego. Człowiek z lodowca - jak bywa często też nazywany - zmarł przeszło 5 tysięcy lat temu. Wystawiony jest on za pancerną szybą w specjalnej kapsule utrzymującej stałą temperaturę -6 stopni Celsjusza. Dużą atrakcją Bolzano jest także kolejka linowa kursująca z miasta na górę Colle-Kohlern (1200 metrów n.p.m.). Z okien wagoników podziwiać podziwiać można malownicze zielone wzgórza Dolomitów.
Ciekawostki
- Począwszy od 1949 roku w Bolzano organizowany jest corocznie prestiżowy Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny imienia Ferruccio Busoniego.