Zamek Hauenštejn (Horní hrad)

Czechy
Kraj: Czechy
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Kraj: Ustecki
Strona Internetowa: www.hornihrad.cz
GPS: N: 50°20'46.50", E: 13°1'4.00"
Zamek Hauenštejn
Zamek Hauenštejn - panorama

Hauenštejn zwany także Horní hrad to okazały średniowieczny zamek w zachodnich Czechach, położony około 20 km w kierunku północno-wschodnim od Karlowych War. Pierwsza warownia wzniesiona została tu już prawdopodobnie w drugiej połowie XIII wieku. Twierdza usytuowana została na wysokim skalnym cyplu u zbiegu dwóch niewielkich strumieni i stanowiła część ówczesnego przygranicznego systemu umocnień. Fundatorem zamku był król Czech - Przemysł II Ottokar (1233-1278), a jego pierwszym właścicielem został burgrabia Mikuláš Winkler. Na przestrzeni wieków twierdza wielokrotnie przechodziła z rąk do rąk. W XVI wieku zamek został nabyty przez członków możnego rodu Šliks, którzy częściowo przekształcili go w renesansową rezydencję. Kolejna większa przebudowa miała miejsce w XIX wieku kiedy to warownia uzyskała swój obecny neogotycki kształt. W czasie II wojny światowej na zamku stacjonowały oddziały Hitlerjugend. Po wojnie obiekt został przejęty przez państwo Czeskie. Początkowo urządzono tu zakwaterowanie dla górników z Jachymova pracujących w pobliskich kopalniach uranu, jednak wkrótce zamek został opuszczony i przez lata w skutek zaniedbań popadał stopniowo w ruinę. Obecnie, częściowo odrestaurowana warownia udostępniona jest dla zwiedzających.

Ciekawostki

  • Nazwa zamku Hauenštej stanowi połączenie dwóch słów: Haue - oznaczającego motykę lub topór oraz niemieckiego słowa Stein - oznaczającego skałę lub w po prostu zamek na skale.

Ceny biletów
- normalny: 60 Kč (2,5 EUR),
- ulgowy: 40 Kč (2,0 EUR),
- dzieci poniżej 10 lat wstęp darmowy
Godziny otwarcia
- od czerwca do sierpnia przez cały tydzień w godz.: 9:00-19:00
- od września do listopada przez cały tydzień w godz.: 10:00-17:00
- od grudnia do maja w soboty, niedziele i święta w godz.: 10:00-17:00
Zdjęcia [17]
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace Biały· 1346
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace Biały· 1418
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace Biały· 1409
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace Biały· 1390
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace Biały· 1443
Zamek Hauenštejn
Zamki i pałace carston· 1483
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynny sympatyczny dzielny Wojak Szwejk stanowi jeden nieoficjalnych symboli Republiki Czeskiej. Jest to fikcyjna postać, którą stworzył czeski pisarz Jaroslav Hašek w swojej książce zatytułowanej Przygody dobrego wojaka Szwejka podczas wojny światowej. Opowiada ona zabawne losy pochodzącego z Pragi sympatycznego sprzedawcy psów Józefa Szwejka wcielonego do armii Austro-Węgierskiej. Zabawne przygody Szwejka zdobyły ogromną popularność na całym świecie. Książa ta przetłumaczona została na 57 języków.
Polub nas