Bordeaux - panorama

Bordeaux to miasto portowe w południowo-zachodniej Francji, położone w zakolu rzeki Garonny, około 20 km od jej ujścia do Żyrondy. Jego historia sięga czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu celtycka osada zwana Burdigala. Jakiś czas później została podbita i zajęta przez Rzymian, którzy założyli tu jeden ze swoich obozów warownych. Bardzo szybko niewielka wioska rozrosła się w znaczący ośrodek, który podniesiony został do rangi stolicy prowincji Akwitanii. Na początku IV wieku m.e. do Bordeaux dotarło chrześcijaństwo czego skutkiem było założenie biskupstwa. Po upadku Cesarstwa miasto było wielokrotnie najeżdżane i łupione przez Wizygotów, a potem Franków. Bordeaux w miarę szybko podniosło się z upadku stając się ponownie ważnym ośrodkiem handlowym i kulturalnym regionu. Szczyt rozkwitu przypadł na lata 1154-1452, kiedy miastem zarządzali Anglicy. W owych czasach Bordeaux stanowiło także ważny port zaopatrujący Wyspy Brytyjskie w wino i płody rolne. W 1441 roku w mieście założono uniwersytet, który funkcjonuje tu po dziś dzień i stanowi ważną francuską uczelnię. Niespełna 10 lat później po zwycięstwie Francuzów z Anglikami w bitwie pod Castillon (17 lipca 1453) Bordeaux zostało wcielone do korony francuskiej. Symbolami nowej władzy stały się zamek Trumpet oraz Fort du Hâ, zbudowane na rozkaz króla Karola VII Walezjusza (1403-1461). Kolejny okres świetności miasto przeżywało na przełomie XVII i XVIII wieku dzięki połączeniu miejscowego portu z Canal du Midi (skrótu łączącego Morze Śródziemne z Atlantykiem). Umożliwiło to Bordeaux rozpoczęcie wymiany handlowej z Indiami i Antylami. Bogacący się mieszczanie wybudowali wówczas w mieście wiele nowych okazałych rezydencji z charakterystycznymi, długimi na całą szerokość budynku balkonami na wysokości pierwszego piętra. W późniejszym czasie w podczas wojny francusko-pruskiej (1870-1871), a później I i II wojny światowej Bordeaux pełniło rolę tymczasowej stolicy kraju i siedziby rządu francuskiego. Po wojnie zaniedbane stare miasto stało się miejscem osiedlania ubogich imigrantów, stając się jedną z najgorszych dzielnic Bordeaux. Sytuacja ta zmieniła się dopiero w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego stulecia, kiedy to rozpoczęta została na dużą skale rewitalizacja miasta. Obecnie Bordeaux stanowi nowoczesną i kwitnącą metropolię.

Zwiedzanie

Najstarszą część Bordeaux cechuje typowa dla XVIII stulecia harmonia. Wtedy to wytyczono szerokie bulwary które zabudowano okazałymi gmachami i rezydencjami mieszczańskimi. To właśnie tu powstała najszersza w Europie esplanada (Esplanada des Quinconces) - szeroka ulica z aleją spacerową oraz tarasy Ludwika XVIII z których rozpościera się przepiękna panorama rzeki. Najwspanialszą budowlą jest wybudowany w latach (1773-1780) monumentalny Teatr Wielki (Grand Théâtre). Jet to budowla reprezentująca styl klasycystyczny z kolumnowym portykiem zwieńczonym balustradą z 12 posągami muz i Gracji. W sąsiedztwie teatru natrafić można na okazały barokowy kościół Marii Panny.
Pozostałe ważne zabytki Bordeaux to m.in. romańsko-gotycka katedra św. Andrzeja (Cathédrale Saint-André), otoczony otoczony monumentalnymi późnobarokowymi pałacami rozległy Plac Bourse (Place de Bourse), dawny klasztor Dominikanów,romański kościół św. Krzyża (Abbatiale Sainte-Croix), pozostałości rzymskiego amfiteatru (Palais Gallien) na 15 tysięcy widzów, gotycka bazylika św. Michała (Basilique Saint-Michel), pomnik żyrondystów (Monument aux Girondins) oraz pozostałości dawnych murów obronnych. W 2007 roku zabytkowe centrum Bordeaux zostało wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ciekawostki

  • Z uwagi na charakterystyczny kształt zakola rzeki Garonny, który przypomina sierp (lub widziany z góry księżyc w nowiu) miejscowy port określany jest mianem księżycowego - Port de la Lune;
  • Bordeaux jak i cały region znane jest także z produkcji wina. Wielowiekowa tradycja fermentacji oraz poparte latami doświadczeń, doskonałe receptury powodują, że miejscowe trunki uważane są za jedne z najlepszych na całym świecie.

mail

Multimedia