Miluza - panorama

Miluza (Mulhouse, Mülhausen) to miasto we wschodniej Francji, położone nad rzekami Ill i Doller. Jest to drugi co do wielkości (po Strasburgu) ośrodek miejski w Alzacji. Najstarsze historyczne wzmianki o Miluzie pochodzą z XII wieku, kiedy to znajdowała się tu niewielka osada handlowa. W latach 1261-1293 pozostawała ona pod panowaniem Habsburgów, a w 1354 roku została włączona zostało związku Décapole (Dziesięć Miast), zrzeszającego wolne miasta Alzacji. Na początku XVI wieku Miluza stała się częścią Konfederacji Szwajcarskiej, stając się jednocześnie niezależną republiką. Sytuacja ta trwała aż do 1798 roku kiedy to miasto zostało przyłączone do Francji. Wtedy też prężnie rozwijał się tu przemysł tekstylny oraz garbarski. Pod koniec XIX wieku w wyniku wojny francusko-pruskiej Miluza wraz z całą Alzacją zostały wcielone do Rzeszy Niemieckiej. W granice Francji miasto powróciło po I wojnie światowej. Ciężki okres w swoich dziejach Miluza przeżywała w czasie II wojny światowej, kiedy to zniszczona została znaczna część zabudowy miejskiej. Mimo to zachowało się tu kila cennych zabytkowych budowli.

Miluza - Plan

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Miluzy jest monumentalny protestancki kościół św. Stefana (Temple Saint-Étienne). Świątynia wzniesiona została w latach 1859-1866 według projektu francuskiego architekta Jeana-Baptiste Schacrego (1808-1876). Budowla reprezentuje styl neogotycki. Charakterystycznym elementem kościoła jest 97-metrowa dzwonnica, która jest jedną z najwyższych we Francji. Pozostałe zabytki Miluzy to m.in. wzniesiony w XVI wieku renesansowy budynek ratusza miejskiego (Hôtel de Ville), pozostałości średniowiecznych murów miejskich z basztami oraz znajdujący się na obrzeżach miasta Skansen Wioski Alzackiej (Ecomusée d'Alsace). Powojennym symbolem Miluzy stał się wzniesiony w 1972 roku przeszło 100 metrowy trójkątny wieżowiec zwany La Tour de l'Europe. Symbolizuje on skrzyżowanie trzech krajów europejskich: Niemiec, Francji oraz Szwajcarii. Na dachu budynku znajduje się restauracja z tarasem widokowym z którego roztacza się przepiękny widok na całe miasto oraz Alpy Szwajcarskie.

Muzea w Miluzie

W mieście znajduje się także wiele niezwykle ciekawych muzeów. Jednym z najczęściej i najchętniej odwiedzanych jest urządzone w budynku danej przędzalni słynne Narodowe Muzeum Pojazdów Mechanicznych (Musée national de l'automobile.). Przybliża ono historię produkcji aut począwszy od 1878 roku aż po czasy współczesne. Na terenie placówki zgromadzono blisko pół tysiąca zabytkowych samochodów oraz pojazdów mechanicznych. Ogromne wrażenie robi tu zbiór samochodów wyścigowych od starych, błękitnych bugatti po te, które startowały w Formule 1. Oprócz muzeum motoryzacji warto odwiedzić także niezwykle ciekawe Muzeum Kolejnictwa, gdzie na żywo można obejrzeć wagony słynnego Orient Expressu.

Ciekawostki

  • Nazwa miasta pochodzi od niemieckiego słowa Mühlhausen, które oznacza młyn. Związane jest to prawdopodobnie z tym, że pierwszymi budynkami jakie zostały zbudowane zbudowane w rozwidleniu rzek Ill i Dolle były właśnie młyny;
  • W 1859 roku w Miluzie urodził się słynny francuski oficer Alfred Dreyfus. Został on niesłusznie obwiniony i skazany za zdradę państwa (na rzecz Niemiec). Spór o niesprawiedliwy wyrok oraz rehabilitację ciągnął się przez blisko 10 lat i targał emocjami oraz sumieniami społeczeństwa francuskiego.

mail