Sanktuarium w Maria Taferl (Wallfahrtskirche Maria Taferl)

Austria
Kraj: Austria
Kontynent: Europa
Kategoria: Obiekty sakralne
Kraj związkowy: Dolna Austria
Miejscowość: Maria Taferl
Strona Internetowa: www.basilika.at
GPS: N: 48°13'31.08", E: 15°9'22.39"
Sanktuarium w Maria Taferl
Sanktuarium w Maria Taferl - panorama

Maria Taferl to małe niewielkie miasteczko w Dolnej Austrii, położone w pobliżu malowniczej Doliny Wachau. Tym co przyciąga tu wielu turystów oraz pielgrzymów z całego kraju jest usytuowane na okolicznym wzgórzu jedno z najważniejszych austriackich sanktuariów maryjnych. Kompleks ten wzniesiony został w 1660 roku, a jego serce stanowi monumentalna wczesnobarokowa bazylika pod wezwaniem Matki Bożej Bolesnej. W miejscu, gdzie dzisiaj stoi świątynia, rósł niegdyś dąb, na którym okoliczni mieszkańcy umocowali krzyż. Wkrótce potem zaczęły dziać się tu dziwne rzeczy oraz niewytłumaczalne zjawiska. Za jedno z najbardziej doniosłych uznano cudowne ozdrowienie pastucha Tomasza Pachmana, który nie znając tych okolic szukając drwa na opał próbował ściąć osławiony dąb. Kiedy uderzył siekierą w pień drzewa ostrze ześlizgnęło się raniąc go poważnie w nogę. Przerażony pastuch gdy dostrzegł krzyż zaczął gorliwie się modlić co spowodowało szybkie zagojenie ran. W 1641 roku wiszący krzyż został zastąpiony figurką Matki Boskiej Bolesnej trzymającej na kolanach zdjęte z krzyża martwe ciało Jej Syna. Obecnie figurka przechowywana jest w przypominającym kształtem dąb głównym ołtarzu bazyliki. Dziś sanktuarium w Maria Taferl jest drugim obok Mariazell najliczniej odwiedzanym miejscem pielgrzymkowej w całej w Austrii.

Ciekawostki

  • W pobliżu bazyliki znajduje się liczący sobie przeszło 2 tysiące lat kamienny celtycki ołtarz, na którym Celtowie składali ofiary swoim bóstwom.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W Salzburgu znajduje się najstarsza karczma świata. Powstała w 803 roku na terenie ówczesnego klasztoru Benedyktynów i przetrwała po dziś dzień. Obecnie funkcjonuje ona w samym sercu miasta jako ekskluzywna restauracja St. Peter Stiftskeller. Wraz z zabytkowym centrum Salzburga obiekt ten został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Polub nas