Monte Toro

Hiszpania
Kraj: Hiszpania
Kontynent: Europa
Kategoria: Góry
Prowincja: Baleary
GPS: N: 39°59'6.00", E: 4°6'49.00"
Monte Toro - panorama
Monte Toro to najwyższa góra hiszpańskiej Minorki (357 metrów n.p.m.), położona w środkowej części wyspy w pobliżu niewielkiej miejscowości Es Mercadal. Na szczycie znajduje się wybudowane w XVII wieku Sanktuarium patronki wyspy Maryi Dziewicy od Byka (Santuario de la Virgen del Toro) należące do zakonu Franciszkanów. Świątynia wzniesiona została w miejscu dawnego gotyckiego kościółka. W kaplicy przechowywana jest wyrzeźbiona w drewnie cudowna figurka Madonny, która to według miejscowych legend została odnaleziona w pobliskiej grocie. Według legendy wejście do jaskini wskazał mieszkańcom wyspy byk (el toro), którego napotkali podczas wyprawy na górę Toro. W bezpośrednim sąsiedztwie Sanktuarium znajduje się monumentalna kamienna figura Jezusa z rozłożonymi rękami, która wzniesiona została ku pamięci poległym w 1925 roku Minorkańczyków na wojnie w Maroku. Na szczyt prowadzi 3-kilometrowa kręta droga asfaltowa. Z wierzchołka góry rozpościera się przepiękna panorama całej wyspy. Przy dobrej widoczności można dostrzec nawet brzegi sąsiedniej Majorki.
W samym miasteczku zaś, warto obejrzeć renesansowy kościół Església de Sant Martí, stary wiatrak (obecnie restauracja) oraz wybudowaną w 1735 roku z rozkazu gubernatora Richarda Kane cysternę Aljub d'es Mercadal. Es Mercadal połączone jest ze stolicą wyspy (Maó) historyczną 20 kilometrową Drogą Kane'a.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Gest pukania się w czoło mający u nas negatywne znaczenie w Hiszpanii oznacza zupełnie coś innego. Świadczy bowiem o pochwale inteligencji danej osoby.
Reklama
Polub nas