Jaskinia Veternica (Špilja Veternica)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Komitat: Miasto Zagrzeb
GPS: N: 45°53'53.28", E: 15°57'10.21"
Jaskinia Veternica - panorama

Veternica to jedna z największych jaskiń jakie spotkać możemy na terenie Chorwacji. Znajduje się w pobliżu Zagrzebia na zachodnim zboczu masywu górskiego Medvednica w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiej wioski Gajnice. Wejście do groty usytuowane jest na wysokości 320 metrów n.p.m. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi przeszło 7 kilometrów z czego tylko niewielka część udostępniona jest dla turystów. Grota wyposażona jest w oświetlenie elektryczne. W czasie prac archeologicznych w jednej z podziemnych sal odkryte zostały szczątki niedźwiedzi jaskiniowych (Ursus spaleus) oraz zamieszkujących ją neandertalczyków. Przez cały rok w jaskini utrzymuje się stała temperatura na poziomie około 10 °C. Zwiedzanie jaskini możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Ceny biletów
- normalny: 30 kn
- ulgowy: 25 kn
- dzieci: 20 kn
- rodzinny: 60 kn
Godziny otwarcia
- od kwietnia do końca października w soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem Wielkanocy i Wszystkich Świętych) w godz.: 10:00-16:00
- w lipcu i sierpniu jaskinia dostępna jest tylko w niedziele i święta
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Najczęściej i najliczniej odwiedzanym regionem Chorwacji jest otoczony wodami Adriatyku słoneczny półwysep Istria. Blisko jedna trzecia zagranicznych turystów rezerwuje nocleg właśnie tutaj. Na tym niewielkim półwyspie znajduje się wiele malowniczych plaż, zabytkowych miasteczek, kempingów oraz osiedli turystycznych. Na obszarze Istrii używane są trzy języki urzędowe: chorwacki, włoski i słoweński.
Reklama
Polub nas