Jaskinia Veternica (Špilja Veternica)

Chorwacja
Kraj: Chorwacja
Kontynent: Europa
Kategoria: Jaskinie
Komitat: Miasto Zagrzeb
GPS: N: 45°53'53.28", E: 15°57'10.21"
Jaskinia Veternica - panorama

Veternica to jedna z największych jaskiń jakie spotkać możemy na terenie Chorwacji. Znajduje się w pobliżu Zagrzebia na zachodnim zboczu masywu górskiego Medvednica w bezpośrednim sąsiedztwie niewielkiej wioski Gajnice. Wejście do groty usytuowane jest na wysokości 320 metrów n.p.m. Całkowita długość korytarzy jaskini wynosi przeszło 7 kilometrów z czego tylko niewielka część udostępniona jest dla turystów. Grota wyposażona jest w oświetlenie elektryczne. W czasie prac archeologicznych w jednej z podziemnych sal odkryte zostały szczątki niedźwiedzi jaskiniowych (Ursus spaleus) oraz zamieszkujących ją neandertalczyków. Przez cały rok w jaskini utrzymuje się stała temperatura na poziomie około 10 °C. Zwiedzanie jaskini możliwe jest tylko z przewodnikiem.

Ceny biletów
- normalny: 30 kn
- ulgowy: 25 kn
- dzieci: 20 kn
- rodzinny: 60 kn
Godziny otwarcia
- od kwietnia do końca października w soboty, niedziele i święta (z wyjątkiem Wielkanocy i Wszystkich Świętych) w godz.: 10:00-16:00
- w lipcu i sierpniu jaskinia dostępna jest tylko w niedziele i święta
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Na terenie Chorwacji działa bardzo dużo kempingów (kampovi, autokampovi). Nad samym morzem jest ich około 120, z czego te najlepiej wyposażone i dorównujące przeciętnym normom zachodnioeuropejskim spotkać można na Istrii. Cześć z kempingów to prawdziwe wioski czy miasteczka turystyczne dysponujące przeszło 5 tysiącami miejsc. Chorwacja jest także europejską kolebką kempingów naturystycznych.
Polub nas