Wiadukt Garabit (Viaduc de Garabit)

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Mosty i wiadukty
Region: Owernia-Rodan-Alpy
Strona Internetowa: www.garabit.com
GPS: N: 44°58'31.53", E: 3°10'37.82"
Wiadukt Garabit
Wiadukt Garabit - panorama

Viaduc de Garabit to żelazny most kolejowy, położony w pobliżu miejscowości Ruynes-en-Margeride w dolinie Garabit nad rzeką Truyere. Wybudowany został w latach 1880-1884 według projektu znanego francuskiego budowniczego i architekta Gustawa Eiffela. Przeprawa ma przeszło 565 metrów długości (główne przęsło ma rozpiętość 165 m), a najwyższy z jej filarów osiąga prawie 80 metrów wysokości. Podczas otwarcia w 1884 roku, była to najwyższa tego typu konstrukcja na świecie.

Ciekawostki

  • W 1976 roku wiadukt posłużył jako tło do filmu pod tytułem The Cassandra (Skrzyżowanie Kassandra). Obraz ten opowiada historię pasażerów pociągu w którym pojawia się groźna choroba zakaźna. Władze postanawiają wysłać pociąg na kwarantannę do jednego z polskich miast. Jednak na przeszkodzie pojawia się stary (nie używany od 40 lat) i zdezelowany most zwany Kassandrą. Mostem tym jest właśnie Wiadukt Garabit.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Francja szczyci się największą liczbę ośrodków narciarskich w całej Europie. Na miłośników białego szaleństwa czeka tu przeszło 4 tysiące wyciągów narciarskich oraz blisko 10 tysięcy tras biegowych rozlokowanych na obszarze obejmującym niemalże 2 tyś km2.
Polub nas