Sélestat

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Grand Est
Populacja: 19 397
Powierzchnia: 44 km²
Strona Internetowa: www.selestat.fr
GPS: N: 48°15'34.94", E: 7°27'21.75"
Sélestat
Sélestat - panorama

Sélestat to niewielka miejscowość we wschodniej Francji, położona w środkowej Alzacji nad rzeką Ill (dopływ Renu). Jak wykazały badania archeologiczne początki miasta sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to założona została tu pierwsza osada. W zapiskach historycznych Sélestat pojawia się jednak dopiero w dokumentach pochodzących z pierwszej połowy VIII wieku. Wtedy to miasteczko było już znaczącym portem rzecznym. W drugiej połowie XI wieku Sélestat stanowiło własność Hildegardy Eguisheim - matki księcia Szwabii i budowniczego zamku Hohenstaufen Fryderyka I (1050-1105). W okresie średniowiecza Sélestat obok Strasburga i Colmaru stanowiło trzeci co do wielkości ośrodek w regionie. Ciężki okres w swoich dziejach Sélestat przeżywał w czasie II wojny światowej, kiedy to w wyniku licznych nalotów bombowych zniszczona została większość zabudowy miejskiej. Po wojnie miasto zostało odbudowane.

Zwiedzanie

Jednym z najcenniejszych zabytków Sélestat jest usytuowany w samym sercu starego miasta okazały gotycki kościół św. Andrzeja (Église Saint-Georges). Jego budowa rozpoczęta została na początku XIII stulecia i trwała przeszło ćwierć wieku. Pod koniec XV wieku do świątyni dobudowana została dzwonnica reprezentująca styl gotyku płomienistego. We wnętrzu kościoła warto zwrócić uwagę na pozłacaną renesansową ambonę oraz znajdujące się w prezbiterium XV wieczne witraże. Pozostałe ważne zabytki Sélestat to m.in. XII wieczny romański kościół Sainte-Foy (Église Sainte-Foy), stanowiąca bramę miejską okazała XIV wieczna wieża zegarowa (Tour de l'Horloge), synagoga, wieża czarownic (Tour des Sorcières) oraz kilka starych budynków szachulcowych. W mieście znajduje się także słynna biblioteka humanistyczna (Bibliothèque humaniste) w której przechowywany jest m.in. pochodzący z VII wieku Mszał Merowiński. Dzieło to stanowi jeden z najstarszych zabytków jeżyka w Alzacji.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas