Zamek w Łęczycy

Polska
Kraj: Polska
Kontynent: Europa
Kategoria: Zamki i pałace
Województwo: Łódzkie
Miejscowość: Łęczyca
GPS: N: 52°3'32.05", E: 19°12'12.83"
Zamek w Łęczycy
Zamek w Łęczycy - panorama

Łęczyca to miasto w środkowej Polsce, położone nad rzeką Bzurą (lewy dopływ Wisły) przy drodze krajowej nr 91. Główną atrakcją turystyczną jest tu usytuowany w pobliży runku i zbudowany z czerwonej cegły średniowieczny zamek królewski. Warownia ta wzniesiona została w XIV wieku na polecenie króla Kazimierza Wielkiego w czasie wprowadzania przez niego reform administracyjnych w kraju. Budowla stanęła na sztucznie usypanym wzniesieniu. Całość zaś otoczona została fosą. W 1406 roku twierdza została zdobyta i spalona przez krzyżaków. Wkrótce potem odbudowana gościła w sowich murach podążającego na Grunwald Władysława Jagiełłę. W kolejnych wiekach zamek odwiedzany był wielokrotnie przez znamienite i wpływowe postacie. Gościli tu m in. królowie dynastii Jagiellonów i Wazów. Kres świetności warowni nastał na czas potopu szwedzkiego, kiedy to został zajęty i zniszczony przez wojska Karola Gustawa. Po tym tragicznym wydarzeniu nigdy nie odzyskał swojej świetności i wkrótce opuszczony zaczął popadać w coraz to większą ruinę. Pierwsze większe prace konserwacyjne miały miejsce dopiero po II wojnie światowej. Obecnie częściowo odbudowana warownia mieści w swoich murach Muzeum Ziemi Łęczyckiej. Odwiedzający obejrzeć mogą tu m in. bogatą kolekcję malarstwa, meble gabinetowe oraz średniowieczną broń wschodnią i europejską.

Ciekawostki

  • Z zamkiem łęczyckim związany jest słynny polski diabeł Boruta. Według jednej z miejscowych legendy otrzymał on warownię od samego Kazimierza Wielkiego za pomoc przy wydobyciu powozu królewskiego z okolicznych mokradeł. Rzekomo po dziś dzień Boruta siedzi w lochach zamku i pilnuje wielkiego skarbu.

Zdjęcia [20]
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1398
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1376
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1345
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1242
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1256
Zamek w Łęczycy
Zamki i pałace Jarko· 1360
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
W 1138 roku ówczesny król Sycylii - Roger II polecił jednemu ze swoich geografów sporządzić mapę świata. Zadania tego podjął się arabski geograf Muhammad al-Idrisi, który to po kilku latach rozmów z podróżnikami oraz handlarzami przemierzającymi Afrykę, Europę i Azję stworzył słynną Księgę Rogera (łac. Tabula Rogeriana). Znalazły się w niej także informacje o Polsce, która nazwana została Buluniia. Przeczytać tam można m in. "Co się tyczy ziemi Buluniia, która jest krajem wiedzy i mędrców rumijskich. Jest to kraj o pięknej ziemi, urodzajny, obfitujący w źródła i w rzeki, o ciągnących się bez przerwy prowincjach i dużych miastach, bogaty we wsie i domostwa. Do miast jego należą: Ikraku (Kraków), Ginazna (Gniezno), Ratislaba (Wrocław), Siradija (Sieradz), Nugrada (Łęczyca) oraz Sitnub (Sanok). Wszystkie one są sławnymi stolicami i silnymi centrami, w których zebrane są dostatki rozmaitych krajów."
Reklama
Polub nas