Riom

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°53'38.00", E: 3°6'42.98"
Riom
Riom - panorama
Riom to niewielkie miasto w środkowej Francji (departament Puy-de-Dôme), położone około 15 km w kierunku północnym od Clermont-Ferrand. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu galorzymska osada zwana Ricomagus. W zapiskach historycznych Riom pojawia się w dokumentach pochodzących z drugiej połowy X wieku. Wtedy to w miejscu pochodzącej z V wieku kaplicy założona została kapituła kanoników, a także rozpoczęto budowę pierwszej świątyni. Wkrótce potem wokół kościoła zawiązała się niewielka osada, która bardzo szybo rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1127 roku doszło do oblężenia miasta przez wojska ówczesnego hrabiego Owernii - Wilhelma VI (1096-1136). Jedna z miejscowych legend głosi, że obrońcy wynieśli na mury obronne relikwiarz ze szczątkami patrona miasta św. Amabla. Spowodowało to, że ogień wzniecony przez napastników obrócił się przeciwko nim samym. W 1212 roku miasto podniesione został do rangi stolicy Owernii. Funkcje stołeczne Riom pełniło, aż do wybuchu rewolucji francuskiej (1789-1799), kiedy to utraciło swój status na rzecz prężnie rozwijającego się Clermont-Ferrand.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Riom zachowało się niewielkie, aczkolwiek niezwykle malownicze stare miasto. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest górująca nad starą zabudową okazała romańsko-gotycka Bazylika Saint-Amable. Jej budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się przez kilka następnych stuleci. Innym ważnym zabytkiem Riom jest okazały kościół Marii Panny (Église Notre-Dame-du-Marthuret). Świątynia ta zbudowana została początku XIV wieku w stylu gotyku langwedockiego. W jej wnętrzu przechowywana jest otoczona kultem statua Madonny, która w czasie procesji z okazji Wniebowzięcia wynoszona jest z kościoła przez 15 mężczyzn (brayauds) ubranych w białe kamizelki i czarne dwurożne czapki. Mieszkańcy wierzą, że to właśnie ona w XVII wieku ocaliła miasto od epidemii dżumy. Pozostałe warte uwagi zabytki Riom to m.in. wybudowana w latach 1270-1391 charakterystyczna bazaltowa wieża zegarowa (Tour de l'Horloge), XVI wieczny Hotel Guimoneau, renesansowy budynek ratusza miejskiego oraz stanowiąca pozostałość po dawnym pałacu książęcym XIV wieczna gotycka kaplica Sainte-Chapelle.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas