Riom

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Owernia-Rodan-Alpy
GPS: N: 45°53'38.00", E: 3°6'42.98"
Riom
Riom - panorama
Riom to niewielkie miasto w środkowej Francji (departament Puy-de-Dôme), położone około 15 km w kierunku północnym od Clermont-Ferrand. Jego początki sięgają zamierzchłych czasów starożytnych, kiedy to znajdowała się tu galorzymska osada zwana Ricomagus. W zapiskach historycznych Riom pojawia się w dokumentach pochodzących z drugiej połowy X wieku. Wtedy to w miejscu pochodzącej z V wieku kaplicy założona została kapituła kanoników, a także rozpoczęto budowę pierwszej świątyni. Wkrótce potem wokół kościoła zawiązała się niewielka osada, która bardzo szybo rozrosła się w znaczący ośrodek handlowy. W 1127 roku doszło do oblężenia miasta przez wojska ówczesnego hrabiego Owernii - Wilhelma VI (1096-1136). Jedna z miejscowych legend głosi, że obrońcy wynieśli na mury obronne relikwiarz ze szczątkami patrona miasta św. Amabla. Spowodowało to, że ogień wzniecony przez napastników obrócił się przeciwko nim samym. W 1212 roku miasto podniesione został do rangi stolicy Owernii. Funkcje stołeczne Riom pełniło, aż do wybuchu rewolucji francuskiej (1789-1799), kiedy to utraciło swój status na rzecz prężnie rozwijającego się Clermont-Ferrand.

Zwiedzanie
Do czasów obecnych w Riom zachowało się niewielkie, aczkolwiek niezwykle malownicze stare miasto. Jednym z najciekawszych zabytków miasta jest górująca nad starą zabudową okazała romańsko-gotycka Bazylika Saint-Amable. Jej budowa rozpoczęta została w XII wieku i ciągnęła się przez kilka następnych stuleci. Innym ważnym zabytkiem Riom jest okazały kościół Marii Panny (Église Notre-Dame-du-Marthuret). Świątynia ta zbudowana została początku XIV wieku w stylu gotyku langwedockiego. W jej wnętrzu przechowywana jest otoczona kultem statua Madonny, która w czasie procesji z okazji Wniebowzięcia wynoszona jest z kościoła przez 15 mężczyzn (brayauds) ubranych w białe kamizelki i czarne dwurożne czapki. Mieszkańcy wierzą, że to właśnie ona w XVII wieku ocaliła miasto od epidemii dżumy. Pozostałe warte uwagi zabytki Riom to m.in. wybudowana w latach 1270-1391 charakterystyczna bazaltowa wieża zegarowa (Tour de l'Horloge), XVI wieczny Hotel Guimoneau, renesansowy budynek ratusza miejskiego oraz stanowiąca pozostałość po dawnym pałacu książęcym XIV wieczna gotycka kaplica Sainte-Chapelle.
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Reklama
Polub nas