Saint-Malo

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
Populacja: 47 045
Strona Internetowa: www.saint-malo-tourisme.co.uk
GPS: N: 48°39'0.66", W: 2°1'41.78"
Saint-Malo
Saint-Malo - panorama

Saint-Malo to otoczone potężnymi murami miasto portowe w północno-zachodniej Francji, położone przy ujściu rzeki Rance do Kanału La Manche. Jego historia sięga połowy VI wieku, kiedy to walijski mnich Maclo (Święty Malo - jeden z Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii) założył tu klasztor, wokół którego w późniejszym czasie zawiązała się niewielka osada. Korzystne położenie na wcinającym się w wody Kanału La Manche skalistym cyplu oraz handel z pobliską Hiszpanią sprzyjały rozwojowi miasta, które już w 1144 roku stało się siedzibą biskupstwa. Wtedy też niewielki port otoczony został pierwszymi fortyfikacjami, które zapewniały mu ochronę przed wszelkimi atakami od strony morza. W XII wieku Saint-Malo otrzymało prawa miejskie. Na przełomie XVII i XVIII wieku Saint-Malo należało do jednego z największych i najważniejszych francuskich portów. Dopiero wraz z przejęciem handlu morskiego przez wielkie kampanie europejskie oraz wzrostu znaczenia Indii miasto podupadło. W czasie II wojny światowej Saint-Malo zostało zajęte przez Niemców, którzy umieścili tu jeden ze swoich garnizonów. W 1944 roku zaatakowany został on przez armię amerykańską. W czasie zaciętych zniszczone zostało przeszło 80% zabytkowej zabudowy starego miasta. Po wojnie zostało ono pieczołowicie odbudowane i dziś stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Zwiedzanie

Tym co przyciąga tu wielu turystów jest otoczone potężnymi fortyfikacjami z licznymi bastionami stare miasto (Intra-Muros). Przechadzając się po jego malowniczych uliczkach warto zwrócić uwagą na m in. XII wieczną romańską katedrę św. Wincentego (Cathédrale Saint-Vincent), XV wieczny zamek Książęcy (Château de Saint-Malo), wkomponowaną w mury bramę św. Tomasza, wieżę Bidouane (Tour Bidouane) oraz pomnik Surcoufa (jednego z najsłynniejszych bretońskich korsarzy). Poza murami warto także przespacerować się po dzielnicy St-Servan gdzie znajduje się wybudowany w 1759 roku fort miejski (Fort de la Cité), pozostałości średniowiecznej katedry (Cathédrale Saint-Pierre d'Aleth) oraz wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku wieża Solidor (Tour Solidor). W Saint-Malo znajduje się także kilka niezwykle malowniczych plaż, które latem przyciągają wielu miłośników kąpieli słonecznych.

Saint-Malo - Plan

Ciekawostki

  • W 1492 roku w Saint-Malo urodził się francuski korsarz, podróżnik i odkrywca Jacques Cartier. Znany jest o głównie z licznych, wczesnych odkryć na terytorium dzisiejszej Kanady.

Zdjęcia [10]
Saint-Malo
Miasta Turysta· 616
Saint-Malo
Miasta Turysta· 594
Saint-Malo
Miasta Turysta· 568
Saint-Malo
Miasta Turysta· 579
Saint-Malo
Miasta Turysta· 571
Saint-Malo
Miasta Turysta· 623
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Słynna paryska Wieża Eiffla ma przeszło 300 metrów wysokości, waży 7000 ton i spina ją blisko 2,5 miliona nitów. W zależności od temperatury jej wysokość zmienia się nawet o 15 centymetrów. Aby pomalować wieżę potrzeba było 40 ton farby.
Polub nas