Saint-Malo

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Bretania
Populacja: 47 045
Strona Internetowa: www.saint-malo-tourisme.co.uk
GPS: N: 48°39'0.66", W: 2°1'41.78"
Saint-Malo
Saint-Malo - panorama

Saint-Malo to otoczone potężnymi murami miasto portowe w północno-zachodniej Francji, położone przy ujściu rzeki Rance do Kanału La Manche. Jego historia sięga połowy VI wieku, kiedy to walijski mnich Maclo (Święty Malo - jeden z Siedmiu Świętych Założycieli Bretanii) założył tu klasztor, wokół którego w późniejszym czasie zawiązała się niewielka osada. Korzystne położenie na wcinającym się w wody Kanału La Manche skalistym cyplu oraz handel z pobliską Hiszpanią sprzyjały rozwojowi miasta, które już w 1144 roku stało się siedzibą biskupstwa. Wtedy też niewielki port otoczony został pierwszymi fortyfikacjami, które zapewniały mu ochronę przed wszelkimi atakami od strony morza. W XII wieku Saint-Malo otrzymało prawa miejskie. Na przełomie XVII i XVIII wieku Saint-Malo należało do jednego z największych i najważniejszych francuskich portów. Dopiero wraz z przejęciem handlu morskiego przez wielkie kampanie europejskie oraz wzrostu znaczenia Indii miasto podupadło. W czasie II wojny światowej Saint-Malo zostało zajęte przez Niemców, którzy umieścili tu jeden ze swoich garnizonów. W 1944 roku zaatakowany został on przez armię amerykańską. W czasie zaciętych zniszczone zostało przeszło 80% zabytkowej zabudowy starego miasta. Po wojnie zostało ono pieczołowicie odbudowane i dziś stanowi jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych regionu.

Zwiedzanie

Tym co przyciąga tu wielu turystów jest otoczone potężnymi fortyfikacjami z licznymi bastionami stare miasto (Intra-Muros). Przechadzając się po jego malowniczych uliczkach warto zwrócić uwagą na m in. XII wieczną romańską katedrę św. Wincentego (Cathédrale Saint-Vincent), XV wieczny zamek Książęcy (Château de Saint-Malo), wkomponowaną w mury bramę św. Tomasza, wieżę Bidouane (Tour Bidouane) oraz pomnik Surcoufa (jednego z najsłynniejszych bretońskich korsarzy). Poza murami warto także przespacerować się po dzielnicy St-Servan gdzie znajduje się wybudowany w 1759 roku fort miejski (Fort de la Cité), pozostałości średniowiecznej katedry (Cathédrale Saint-Pierre d'Aleth) oraz wzniesiona w drugiej połowie XIV wieku wieża Solidor (Tour Solidor). W Saint-Malo znajduje się także kilka niezwykle malowniczych plaż, które latem przyciągają wielu miłośników kąpieli słonecznych.

Saint-Malo - Plan

Ciekawostki

  • W 1492 roku w Saint-Malo urodził się francuski korsarz, podróżnik i odkrywca Jacques Cartier. Znany jest o głównie z licznych, wczesnych odkryć na terytorium dzisiejszej Kanady.

Zdjęcia [10]
Saint-Malo
Miasta Turysta· 387
Saint-Malo
Miasta Turysta· 351
Saint-Malo
Miasta Turysta· 342
Saint-Malo
Miasta Turysta· 350
Saint-Malo
Miasta Turysta· 344
Saint-Malo
Miasta Turysta· 387
Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas