Saint-Paul-de-Vence

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 2 903
Strona Internetowa: www.saint-pauldevence.com
GPS: N: 43°41'49.08", E: 7°7'19.64"
Saint-Paul-de-Vence
Saint-Paul-de-Vence - panorama

Saint-Paul de Vence to zabytkowe miasteczko w południowo-wschodniej Francji, położone na malowniczym wzgórzu, około 10 km w kierunku zachodnim od Nicei. Jest to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Prowansji. Jego początki sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to na okolicznym wzgórzu wzniesiona została twierdza wokół której zawiązała się niewielka osada. Jakiś czas później dostała się ona we władanie hrabiów Prowansji. Strategiczne położenie w pobliżu granicy sprzyjało rozwojowi miasta, które bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem w regionie. Pierwsze fortyfikacje wzniesione zostały tu już w XIV wieku, a ich rozbudowa zakończona została dwa stulecia później w czasach panowania Franciszka I Walezjusza (1494-1547). Saint-Paul de Vence "odkryte" i spopularyzowane zostało w XX wieku, przez malarzy. Przybywali oni do miasta, mieszkali tu i tworzyli swoje dzieła. Częstymi gośćmi byli tu m.in. Henri Matisse (1869-1954), Chaim Soutine (1893-1943), Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) czy Raoul Dufy (1877-1953) czy Marc Chagall (1887-1985), który mieszkał w St-Paul 19 lat i po śmierci pochowany został na miejscowym cmentarzu.. W miasteczku bywały również gwiazdy światowego kina m.in. Greta Garbo, Sophia Loren czy Catherine Deneuve. Dziś znajduje się tu niezliczona ilość małych pracowni malarskich oraz galerii, które w sezonie oblegane są przez turystów.

Zwiedzanie

Obecnie Saint-Paul de Vence uznawane jest za jedno z najpiękniejszych orlich gniazd ("village perché") w Prowansji. Najstarsza część miasta usytuowana jest na wysokim skalnym wzgórzu otoczonym bardzo dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi. Miasteczko pełne jest krętych, wąskich brukowanych uliczek, fontann oraz porośniętych kwiatami i winoroślami kamiennych domów. Przechadzając się po Saint-Paul warto zwrócić uwagę na romańską kolegiatę (Église collégiale de la Conversion-de-Saint-Pau), XVII wieczną Kaplicę Białych Pokutników (La Chapelle des Pénitents Blancs), znajdującą się przy głównej ulicy miasta (rue Grande) przepiękną fontannę, a także wejść na starą wieżę z której rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Z jednej strony widać brzeg morza, a z drugiej ośnieżone szczyty Alp Nadmorskich.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Kiedy to w czasie wojny stuletniej bieg wydarzeń zaczął przybierać nieciekawy obrót dla Francuzów, na scenie historii pojawiła się słynna Joanna d'Arc (1412-1431) zwana także Dziewicą Orleańską. To właśnie ona twierdząc, że działa kierowana przez Boga poprowadziła francuskie oddziały do uwolnienia oblężonego Orleanu oraz koronowania delfina na króla Remis w 1429 roku stając się jedną z największych francuskich bohaterek w historii tego kraju. Ostatecznie jednak została pojmana przez Anglików w 1431 roku i spalona na stosie w wieku zaledwie 19 lat.
Polub nas