Saint-Paul-de-Vence

Francja
Kraj: Francja
Kontynent: Europa
Kategoria: Miasta
Region: Prowansja-Alpy-Lazurowe Wybrzeże
Populacja: 2 903
Strona Internetowa: www.saint-pauldevence.com
GPS: N: 43°41'49.08", E: 7°7'19.64"
Saint-Paul-de-Vence
Saint-Paul-de-Vence - panorama

Saint-Paul de Vence to zabytkowe miasteczko w południowo-wschodniej Francji, położone na malowniczym wzgórzu, około 10 km w kierunku zachodnim od Nicei. Jest to jedno z najstarszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych miast Prowansji. Jego początki sięgają drugiej połowy X wieku, kiedy to na okolicznym wzgórzu wzniesiona została twierdza wokół której zawiązała się niewielka osada. Jakiś czas później dostała się ona we władanie hrabiów Prowansji. Strategiczne położenie w pobliżu granicy sprzyjało rozwojowi miasta, które bardzo szybko stało się ważnym ośrodkiem w regionie. Pierwsze fortyfikacje wzniesione zostały tu już w XIV wieku, a ich rozbudowa zakończona została dwa stulecia później w czasach panowania Franciszka I Walezjusza (1494-1547). Saint-Paul de Vence "odkryte" i spopularyzowane zostało w XX wieku, przez malarzy. Przybywali oni do miasta, mieszkali tu i tworzyli swoje dzieła. Częstymi gośćmi byli tu m.in. Henri Matisse (1869-1954), Chaim Soutine (1893-1943), Pierre-Auguste Renoir (1841-1919) czy Raoul Dufy (1877-1953) czy Marc Chagall (1887-1985), który mieszkał w St-Paul 19 lat i po śmierci pochowany został na miejscowym cmentarzu.. W miasteczku bywały również gwiazdy światowego kina m.in. Greta Garbo, Sophia Loren czy Catherine Deneuve. Dziś znajduje się tu niezliczona ilość małych pracowni malarskich oraz galerii, które w sezonie oblegane są przez turystów.

Zwiedzanie

Obecnie Saint-Paul de Vence uznawane jest za jedno z najpiękniejszych orlich gniazd ("village perché") w Prowansji. Najstarsza część miasta usytuowana jest na wysokim skalnym wzgórzu otoczonym bardzo dobrze zachowanymi średniowiecznymi murami obronnymi. Miasteczko pełne jest krętych, wąskich brukowanych uliczek, fontann oraz porośniętych kwiatami i winoroślami kamiennych domów. Przechadzając się po Saint-Paul warto zwrócić uwagę na romańską kolegiatę (Église collégiale de la Conversion-de-Saint-Pau), XVII wieczną Kaplicę Białych Pokutników (La Chapelle des Pénitents Blancs), znajdującą się przy głównej ulicy miasta (rue Grande) przepiękną fontannę, a także wejść na starą wieżę z której rozpościera się przepiękna panorama okolicy. Z jednej strony widać brzeg morza, a z drugiej ośnieżone szczyty Alp Nadmorskich.

Zabytki i atrakcje w pobliżu (do 50 km)
Czy wiesz że?
Obecnie jednym z największych rarytasów oraz składników wyrafinowanych dań kuchni francuskiej jest ślimak winniczek (Helix pomatia). Warto jednak wiedzieć, że jeszcze sto lat temu stanowił on stały element diety głównie ludzi najuboższych. Ich mięso jest chude, ale bogate w białko, magnez, wapń czy jod. We Francji ślimaki jada się przez cały rok, ale najsmaczniejsze są wiosną, gdy zawierają najmniej soli wapiennych, nadających niepożądany "smak jesieni".
Reklama
Polub nas